Debatní liga opět v Open Gate

Dvaadvacátý ročník celostátních soutěží Debatní liga a Debate League bude zahájen již tradičně na konci září v areálu Open Gate. Během víkendu 23. - 25. září proběhne hned několik akcí zároveň a dohromady se jich zúčastní více než stovka debatérů.

Zájemce o pozice rozhodčích, zejména pedagogy a odrostlé středoškolské debatéry, čeká náročné školení v oblasti pravidel a metodiky. Jejich erudici pak v neděli ráno ověří znalostní test a cvičné rozhodnutí, které budou muset obhájit jak v písemné, tak ústní podobě.

Vítáni jsou také začínající debatéři, studenti gymnázií a středních škol, pro které je připraveno několik bloků školení. Naučí se tak nejen potřebné dovednosti - základy argumentace a rétoriky, ale budou si moci zvolit i z tematických přednášek o politice, ekonomii a dalších oblastí. Na závěr školení zformují týmy a vyzkouší si dvě plnohodnotné debaty.

Zkušení debatéři zajisté ocení již osmý ročník turnaje Open Gate Open, jehož hlavní teze zní "EU by měla dávat přednost snižování příjmové nerovnosti před ekonomickým růstem". Proběhnou celkem čtyři kola debat, ve dvou z nich se účastníci utkají nad tezemi, na jejichž obhajobu se budou připravovat pouze hodinu. Očekáváme účast zhruba dvaceti týmů.

Asociace debatních klubů by tímto chtěla poděkovat zejména vedení školy a kolejí, že dovolili už poosmé akci uspořádat.


Václav Soukup prezident Asociace debatních klubů