Debatování je moje vášeň, říká student gymnázia Open Gate František Jemelka

Už od malička se odlišoval od dětí stejného věku svými zájmy. Přestože byl podle svých slov velmi společenské dítě, spíše než fotbal ho bavilo čtení. Z počátku to byly fantasy knihy, jako je třeba Pán Prstenů nebo Harry Potter. Později šlo o poezii, a dnes, jak říká, čte výhradně jen knihy o sociálních vědách, zejména ty o ekonomii.

Vždy měl prořízlou pusu a neustále něco povídal, což občas vadilo i učitelům a také rodině. Dnes se mluvením, přesněji řečeno debatováním, baví a soutěží v něm. O tom, jak se k tomu dostal, jsme si povídali s Františkem Jemelkou, studentem tercie na gymnáziu Open Gate.

Jak se člověk dostane v tak brzkém věku k debatování?

Když jsem přišel z Brna na gymnázium Open Gate, jednou z prvních věcí, se kterými jsem se setkal, byla široká nabídka volnočasových aktivit. Jedna mě ale zaujala více než všechny ostatní – debatování. Spojuje totiž přemýšlení a mluvení, což jsou moje oblíbené činnosti. Debatováním se zabývám už třetím rokem.

Open Gate je poměrně drahá škola, ne?

Ano, ale cena podle mého názoru odpovídá kvalitě a hlavně, Open Gate dává možnost studentům rozvíjet se bez ohledu na socioekonomický status, a to pomocí stipendií. Já sám pocházím z rodiny z nižší sociální vrstvy, ale díky stipendiu od Nadace The Kellner Family Foundation si mohu školu dovolit.

Jak se dá na debatování trénovat?

Určitě se vyplatí zjistit si debatní teorii a číst nejrůznější zprávy a články. Nejjednodušší způsob tréninku je ale debatovat opakovaně a dlouho. Čím více debatujete, tím lépe. Samozřejmě také záleží na tom, proti komu nebo s kým debatujete. Mám tu výhodu, že u nás ve škole se debatování hodně věnujeme, a tím pádem je u nás větší konkurence. To nás naučilo hledat cíleně mezery v argumentech a následně toho v debatách využít.

Jak se vlastně soutěží v debatování? Kdo posuzuje, kdo je lepší? Jaká jsou pravidla?

V Česku se soutěží ve formátu Karl Popper. Tříčlenné týmy buď hájí určitou tezi, nebo se naopak snaží argumentaci druhé strany vyvrátit. Debatu rozhodují akreditovaní rozhodčí, kteří posuzují, kdo odvedl lepší argumentační práci. Pravidel je mnoho, ale mezi ty nejdůležitější patří například časový limit řeči či debatní břemena. V debatě může být teze skoro cokoli kontroverzního, například rehabilitace vězňů, zakázková ekonomika nebo třeba náboženství.

Debatujete v češtině nebo v cizích jazycích? Jaká je v Česku konkurence?

Debatuje se v češtině i v angličtině. Preferuji angličtinu, například kvůli tomu, že veškerá média, na která koukám, vysílají anglicky a také kvůli tomu, že spousta termínů a analýz zní prostě lépe anglicky. Posuďte sami, zda vám lépe zní framing nebo rámcování. To je samozřejmě jen můj osobní názor. Co se týče konkurence, tak ta je v Česku na vysoké úrovni a je početná. Vtipné ale je, že jako nejzdatnější oponenty vnímám hlavně jiné týmy z naší školy. Jak jsem už zmiňoval, v rámci debatování v češtině se Open Gate drží na špičce.

Jakých úspěchů jsi v debatování dosáhl, kam ses díky tomu podíval?

Minulý rok jsme s týmem "Normíci", jehož jsem členem, zvítězili na mistrovství České republiky v debatování v angličtině. Stal jsem se také 9. nejlepším řečníkem anglické ligy. Zúčastnili jsme se mezinárodních turnajů v Dánsku, Nizozemsku, Německu a dalších zemích. I na těchto turnajích jsme byli úspěšní, například jsme postoupili do nováčkovských finále na pařížském mezinárodním turnaji PWSC. Tento rok plánujeme ještě několik turnajů, ten nejbližší z nich (WHO) se koná v prosinci v chorvatském Záhřebu. Debatování dává studentům, jako jsem já, možnost vycestovat do zahraničí a zažít opravdu skvělé věci, třeba potkat zajímavé lidi nebo třeba navštívit nejrůznější kouty světa. Já osobně si z takových výletů odnáším vždy spoustu zajímavých příběhů a zážitků.

Můžeš nám v krátkosti představit Olympiádu mediální gramotnosti, které ses nedávno zúčastnil?

Olympiáda mediální gramotnosti je nově založená soutěž, která testuje kritické myšlení, mediální gramotnost a argumentaci. To znamená, že se soutěží například v tom, který účastník napíše nejlepší esej nebo nejlépe zhodnotí hodnověrnost článku na internetu. Soutěž podporují významní partneři, například Česká televize či Nadace O2. Zúčastnilo se jí přes 11 tisíc lidí z celé České republiky, a já osobně jsem se dostal do top třicítky. Finále se bude konat 1. prosince na magistrátu města Prahy a moc se na něj těším.

Zdroj: časopis Mensa