Logická olympiáda pomáhá najít dobrou školu

Povědomí o talentovaných dětech a obecně o nadání je v současnosti podstatně vyšší než dříve. Učitelé se více zajímají o projevy nadání a spolu s rodiči mají i lepší možnosti srovnání s dětmi stejného věku.

Věda a školy
Jednou z nich je např. Logická olympiáda, celorepubliková soutěž založená nikoli na naučených znalostech, ale na schopnosti logicky myslet, rychle se orientovat v zadání a najít možná řešení. Registrace do 15. ročníku tradičního klání je otevřena do 30. září, účast je pro všechny soutěžící zdarma.

„Pro základní kolo se stačí přihlásit a pak v průběhu října, podle věkové kategorie, vyplnit ve škole či v pohodlí domova online test,“ uvedla za pořadatelský tým koordinátorka projektu Lucie Měchurová z Mensy ČR.

Proč řešit logické úlohy?
Jsou talenty, které září na první pohled. Mezi žáky a studenty jsou ale právě i ty skryté. „Není výjimkou, že v Logické olympiádě podá skvělý výsledek dítě, do kterého by to ani učitel neřekl. Je-li ve škole hodné, nevyrušuje, nedožaduje se jiné práce, může takového žáka pedagog vyhodnotit jako bystrého a nic víc,“ poznamenala Lucie Měchurová. Díky Logické olympiádě se podle ní takových talentů najde každý rok hned několik.

Stává se rovněž, že si díky soutěži žák vybere střední školu. To potvrzuje třeba Vojtěch Tvrdík, pravidelný účastník soutěže.

„O Logické olympiádě jsem se dozvěděl ve 3. třídě od paní učitelky u nás na základní škole. Motivovalo mě, že se mi jako jednomu z mála třeťáků v Česku podařilo kvalifikovat se do krajského kola na Mensa gymnáziu. Tam se mi při prohlídce školy zalíbilo tak moc, že jsem měl jasno, kam bych chtěl jít studovat,“ prohlásil.

Věda a školy
Např. školy jako Mensa gymnázium či Open Gate umí podle vyjádření jejich zástupců dát talentovaným dětem prostor a péči, aby mohly své nadání rozvíjet. Do Logické olympiády se zde hlásí většina žáků a studentů skutečně nejen proto, že hlavní cenou v celostátním finále je notebook. Řešení logických hádanek je prostě baví, a tak se olympiády účastní každoročně.

Vojtěch Tvrdík vyplňoval logické úlohy už desetkrát a jak říká, pravidelně se kvalifikoval do krajského kola, účast v tom celostátním mu vždy o kousek utekla. Přesto na Logickou olympiádu nezanevřel – letos je prvním rokem součástí organizačního týmu. „Kdykoli někdo napíše na email Logické olympiády nebo zavolá na naši infolinku, je velká šance, že budu odpovídat právě já,“ uzavřel mladý muž, který při aktuálním ročníku pomáhá s registrací účastníků.

Podobně jako Vojtěchovi pomohla kdysi s výběrem střední školy Logická olympiáda také Janu Hrebíkovi. I dnes tvrdí, že soutěž je taková jeho srdcovka.

„Na prvních ročnících jsem totiž viděl na stolku při krajském kole v Ústí nad Labem letáčky gymnázia a základní školy Open Gate. Přišly mi zajímavé, a tak jsme se s rodiči do Babic vypravili podívat. Pak už následovaly přijímací testy a nástup na gymnázium. Takže vlastně Logická olympiáda tak trochu může za to, kde dnes jsem,“ nechal se slyšet.

Rodák z Valtířova u Ústí nad Labem je nejen úspěšným absolventem gymnázia Open Gate, ale též stipendistou projektu Univerzity rodinné nadace Kellnerových studujícím obor Science na University College v Dublinu.

Zdroj | Logická olympiáda pomáhá najít dobrou školu - Novinky