Ačkoli se studenti našeho gymnázia věnují matematice zodpovědně po celý školní rok, teprve začínající jaro je pro ně skutečnou třešničkou na dortu. Je to totiž období různých matematických soutěží, v nichž se především naši mladší studenti, tj. primáni až kvartáni, snaží dokázat, že právě jim jde matematika nejlépe. Ideální příležitostí k tomuto jsou tři celostátní soutěže, které se konají právě v těchto dnech. 

První takovou událostí je Matematický klokan, soutěž, jež zkoumá především logické myšlení, kreativitu a schopnost řešení netypických úloh. Právě proto umožňuje i těm, kteří mají jinak v matematické teorii jisté mezery, aby získali dobrý výsledek. V nižší kategorii Benjamín letos soutěž nejlépe vyšla sekundánovi Václavu Trpišovskému, jenž dosáhl na výjimečný výsledek. Naprosto správně odpověděl na všechny otázky a získal maximální počet 120 bodů, což se zpravidla podaří maximálně dvacítce studentů v celé ČR. Na druhém místě v naší škole skončil primán Martin Kubíček se ziskem úctyhodných 109 bodů a třetí byla sekundánka Josefína Dušková ze 105 body. Mezi staršími studenty byl nejlepší Jan Kačenka s 87 body, hned za ním byl Matěj Rendla s 86 body a třetí místo ve školním kole obsadil Josef Frühauf s 84 body. Všem gratulujeme! 

Další soutěží, jejíž školní kolo proběhlo nedávno, je Pythagoriáda. Školní klání slouží jako kvalifikace, která rozhoduje o postupujících do okresního kola tohoto zápolení. Letos si čest reprezentovat naši školu na okresní úrovni vybojovali následující studenti: Kubíček, Kolomazník (prima), Trpišovský, Dušková, Dyrc, Hrebík, Čáslavský, Herbstová a Říha (sekunda) a Frühauf, Bartoš, Kačenka, Luka, V. Malcová a Lisichkina (terice). Všem rovněž gratulujeme a přejeme jim hodně úspěchů v dalším pokračování soutěže. 

Nakonec jsem si nechal soutěž zřejmě nejtradičnější – Matematickou olympiádu. Zde již v kategorii Z9 (tj. kvarta) proběhla jak kola školní a okresní, o kterých jsme Vás již informovali dříve, tak rovněž kolo krajské, kam postoupila Thea Kratochvílová. Krajské kolo se uskutečnilo téměř před měsícem, výsledky však budou k dispozici až od 15. dubna a rozhodně vás o nich budeme informovat. Okresní kolo v kategoriích Z6 - Z8 (prima – tercie) čeká naše žáky ve středu 8.4. a na základě výsledků školního kola se do něj nominovali následující účastníci: Uhlířová, Archalousová, Kubíček a Hladík (prima), Trpišovský a Škařupa (sekunda) Rendla, Arachalous, Carr, Bosák, Kačenka a Bartoš (tercie). Samozřejmě i jim přejeme hodně štěstí a úspěchů při jejich zápolení. Pochopitelně vás nezapomeneme referovat o jejich výsledcích. 

Luděk Michalik