Páteční zprávy z gymnázia

Vážení rodiče, zákonní zástupci a příznivci našeho gymnázia,

jsem moc rád, že po naší škole již druhým týdnem pobíhají studenti. V příštím týdnu se jejich počet dokonce zdvojnásobí, tudíž tu budeme mít kompletní nižší gymnázium. A brzy snad na vlastní oči uvidíme také studenty vyššího stupně, naše středoškoláky. Prozatímní dojmy z obnovené prezenční výuky jsou jen ty nejlepší. Během prvních dvou týdnů se nám podařilo dosáhnout toho, co jsme zamýšleli, tj. ukázat studentům, jak příjemné je být opět ve škole. Společně s přibývajícími studenty se samozřejmě snažíme rozšiřovat i možnosti jejich vyžití, pochopitelně s přihlédnutím k současné hygienicko-epidemiologické situaci. Od příštího týdne tedy obnovujeme provoz individuálních hudebních kroužků a těch mimoškolních aktivit, které se dají provozovat venku.

Kdyby nebylo covidu, proběhlo by dnešní dopoledne v režii našich oktavánů. Bohužel v současné situaci jsme museli tradiční poslední zvonění přidat na seznam událostí, bez nichž se budeme muset obejít. Velmi neradi bychom však na ten samý seznam přidávali maturitní ples, a proto v současné době usilovně hledáme řešení, jak ho uskutečnit, ať již tradiční formou v Lucerně nebo méně tradičním pojetím v podobě zahradní slavnosti v našem areálu, popř. na jiném vhodném místě.

Také dnes s Vámi mohu sdílet úspěchy našich studentů. Gratulaci k postupu do celostátního finále matematické soutěže Pangea zaslouží David Jirásko a Vojta Pokorný. Uznání však patří i všem ostatním účastníkům této dobrovolné soutěže. Celkově jich byly téměř tři desítky, což svědčí o tom, jak moc jsou naši studenti ochotni dělat věci navíc. Toho si velmi vážíme. S obyčejnými věcmi se nespokojí ani naši sextáni. V rámci projektu Interview with native speakers, který zaštiťuje oddělení moderních jazyků, se měli pobavit s rodilými mluvčími. Dozvěděli se například, jaké to je přestěhovat se z Peru do Prahy nebo jak se žije v Nikaragui.

Pochopitelně se snažíme naplno využívat přítomnosti studentů zde ve škole, a tak jsme plánované online preventivní programy i školení první pomoci narychlo nahradili jejich prezenční formou, která je přeci jen příjemnější a zajímavější. V on-line verzi tak zůstává pouze PISA testování kvartánů, jež je organizováno školní inspekcí. Při plánování akcí se nám začínají ukazovat i další časové horizonty. Poradenské centrum ve spolupráci se zástupci našich absolventů právě plánuje jejich letní dvoudenní setkání v našem areálu. Prozatím se na něj přihlásilo téměř devadesát našich bývalých studentů, a dokonce více než sedmdesát z nich si také zarezervovalo noc na kolejích. Jsme moc rádi, že návrat do studentských let strávených v Open Gate láká takové množství našich absolventů.

Nejsilnější zážitek vlastně trvá poslední dva týdny a asi se bude zdát úplně obyčejný. Musím přiznat, že se nemůžu nabažit všech těch setkání tváří v tvář (doslova to platí alespoň u oběda), při nichž společně sdílíme zážitky, historky a zkušeností. Jestli mě covid něco naučil, pak je to fakt, že si těchto chvil musíme vážit, protože nevíme, jak dlouho potrvají.

Přeji Vám za celý tým Open Gate příjemný víkend.

Luděk Michalik