Páteční zprávy z gymnázia

Dobré odpoledne všem čtenářům našich pátečních zpráv,

poměrně dlouho jsem Vám nepsal o Ceně vévody z Edinburghu, napravím to tedy hned v úvodu dnešního pozdravu. Jedná se o program neformálního vzdělávání určený pro studenty vyššího gymnázia a jednou z jeho částí je samostatná expedice. V letošním školním roce tento program dobrovolně plní 26 kvintánů na bronzové úrovni a 20 sextánů na stříbrné úrovni. Potkáte-li tedy o některém z nadcházejících víkendů skupinku teenagerů obtíženou velkými baťohy se stany a spacáky, jak zamyšleně zírá do mapy a divoce přitom mává buzolou, asi jste narazili na jednu z našich expedic. Prozatímními rekordmany v neorientaci je parta kvintánů, kteří při cvičné expedici v lese za Open Gate dokázali na osmikilometrovém úseku zabloudit tak, že na místo určení přišli o 90 minut později. Jak se říká, těžko na cvičišti, lehko na bojišti…

Včera mělo deset našich studentů jedinečnou možnost setkat se s Jane Goodall. Kdyby ji náhodou někdo neznal, jedná se o Messiho v oblasti biologie a enviromentalistiky. Pro ty, kterým ani fotbalová nápověda nepomohla, Jane Goodall je naprostá legenda zabývající se ochranou zvířat a jejich životního prostředí. Naši studenti měli díky její návštěvě v ČR a našim kontaktům s pražskými mezinárodními školami jedinečnou příležitost poslechnout si tuto inspirativní osobnost naživo.

V emailu se mi za uplynulý týden opět shromáždily zprávy o úspěších našich studentů, telegraficky je opět shrnu. Lucka Víšková a Robert Šatera byli úspěšnými řešiteli krajského kola Fyzikální olympiády, Tomáš Jirman se umístil na 9. místě v krajském kole Zeměpisné olympiády. Ve celorepublikovém kole Debatiády skončil tým mladší kategorie (prima + sekunda) ve složení Jakub Diviš a Emil Levkovich na 9. místě, naše dva týmy ve starší kategorii (Robert Šatera, Denis Bolcek, Matyáš Kubín a Adam Píša) byly vzácně vyrovnané a shodně se umístily na dělené páté příčce.

Naše škola samozřejmě není jen o soutěžení, studenty rozvíjíme i jinými aktivitami. Třeba na nástěnce vedle kabinetu češtinářů vzniká podle předem stanovených pravidel lyrický text s pracovním názvem Májová báseň. Během celého května se může kdokoliv ze školy do tvorby básnického pásma zapojit, v červnu Vám rád nasdílím závěrečný výtvor.

Zhruba za měsíc bude v našem areálu probíhat studentský festival Blue Van; jeho programový ředitel Michal Hensl hlásí, že je o festival tradičně velký zájem, vypadá to, že končit bude hluboko za sedmou hodinou večerní.

A závěrem ještě jedna poznámka do kalendáře. V pátek 24. května od 15.00 do 16,30 hodin se budou ve škole opět konat talentové zkoušky do kroužků, které nabízí Základní umělecká škola Folklorika. Pro zájemce o zapsání je účast na talentových zkouškách nutná. Zúčastnit se talentových zkoušek může každý student naší školy v doprovodu svého zákonného zástupce. Kroužek bude otevřen jen v případě dostatečně naplněné kapacity a bude realizován v prostorách školy Open Gate.

Přeji příjemný víkend

Luděk Michalik