Páteční zprávy z gymnázia

Dobré odpoledne všem čtenářům pátečních zpráv,

dnes začnu krátkým vhledem do života současného oktavána. Pro něj bylo uplynulé období velmi náročné, a tak jsou určitě rádi, že už se blíží ke konci. Včera byl poslední den maratonu IB zkoušek, jejich výsledky se oktaváni dozvědí až počátkem července, takže je mohou dočasně pustit z hlavy. V ní mají nyní asi spíše českou maturitní zkoušku. Výsledky jednotných didaktických testů již vědí, jako obvykle v angličtině excelovali a prakticky všichni měli z testu více než devadesát procent. V češtině, která pro naše studenty bývá vždy obtížnější, také obstáli a dosáhli solidních výsledků. Příští týden je pak čeká klasická část – tj. ta, kterou zažila i většina z nás. Maturitní komise, tahání otázek (u nás občas obhajoba maturitních prací), úsměvné přebrepty a také trocha nervozity a úleva na závěr, to vše je před nimi. Za nimi je už naopak tradiční rozloučení na kolejích ve formě grilovačky, které proběhlo včera.

V tomto týdnu jsme také absolvovali pohovory se studenty, kteří postoupili do druhého kola stipendijního řízení. Na samotné prospěchové stipendium školy dosáhlo 19 studentů, jak jsem ale psal dříve, jsme moc rádi, že se o něj ucházela plná padesátka studentů, byli také skvělí.

Včera večer byly na koleji vyhlášeny výsledky celoškolní soutěže v šipkách, kulečníku, fotbálku a stolním tenisu. Vzhledem k tomu, že jsem byl do tří z těchto soutěží zapojen, je to pro mě tak trochu osobní záležitost. Ve stolním tenisu vyhrál Kryštof Kantor, druhý byl Jonáš Míkovec a třetí moje maličkost. V kulečníku zvítězil Tadeáš Týc, druhý byl Martin Pachovský a třetí znovu já. Ve fotbálku vyhrál Olda Zahradník, druhý byl Honza Kopřiva a třetí Fred Bawia.  A konečně v šipkách se mi podařilo ve finále porazit Pepu Horálka, na třetím místě skončil Adam Christl.

V tomto týdnu bylo o Open Gate slyšet i mimo náš areál. Robotici prezentovali náš Akademický klub na víkendovém Maker Fair (detaily najdete zde: https://makerfaire.cz/makeri/entry/1408/). Jak jsem psal před týdnem, zájemci o biologii se setkali s paní Jane Goodall, její návštěvu jste možná zaznamenali i v našich médiích – v pražské zoo pokřtila gorilí novorozeně. Důkaz, že se s ní naši studenti skutečně setkali, najdete i na jejím Instagramu zde: https://www.instagram.com/p/C6_A8GUtMQe/?img_index=1

I v areálu jsme ale měli živo, včera u nás probíhal druhý ročník orientačního běhu. Účast v něm jsme tentokrát nabídli nejen našim studentům, ale i jejich vrstevníkům z Babic, a zapojili se i naši bývalí studenti. Organizoval ho znovu Tomáš Gnad, jeden z našich vychovatelů a zároveň velký propagátor orientačního běhu. Zájemců bylo více než v loňském roce, za což jsme moc rádi. Vítězství si nakonec odnesl Matyáš Kubín, na druhém místě byly Adéle Janková a Anička Camara, třetí Nela Janková a Kačka Votlučková.

Jsem velmi rád, že mohu zmínit ještě jeden výjimečný úspěch. Honza Hrubec z kvinty vyhrál krajské kolo Fyzikální olympiády. Bohužel v jeho kategorii ještě celostátní kolo není, určitě by na něj rád zajel. Každopádně za ním míří velká gratulace a také poděkování za vynikající reprezentaci naší školy.

Závěrem Vám opět připomenu, že Blue Van se uskuteční prakticky přesně za tři týdny, aktualizovaný leták pro letošní rok najdete v příloze. Náš kolejní tým palačinkářů hlásí, že navýší jejich množství, připravena bude i babická zmrzlina a všechna další občerstvení stejně jako v minulém roce. Maruška Zicháčková – naše specialistka na přivolávání dobrého počasí – si již také připravuje příslušné zaříkávací rituály a stejně jako já se na festival už moc těší.

Přeji příjemný víkend

Luděk Michalik