Pravidelný páteční pozdrav ze ZŠ

Milí rodiče a přátelé školy,

ráda bych Vás touto formou pozdravila a přivítala v novém školním roce za tým asistentů z naší školní družiny.

Máme radost, že jsme po tak dlouhé době mohli opět otevřít její „brány“ a přivítat se zde s Vašimi dětmi. Obzvláště jsme se těšili na prvňáčky, naše nové malé kamarády. Doufáme, že k nám budou rádi přicházet a společně prožijeme příjemné chvíle při hře, tvoření a povídání.

Děti se postupně seznamují s pravidly školní družiny, které je potřeba dodržovat uvnitř i venku na zahradě. Tam teď s dětmi trávíme hodně času, protože počasí nám skutečně přeje, a tak si chceme užít co nejvíce sluníčka a tepla. Ven budeme samozřejmě chodit po celý rok, jen bude potřeba se pořádně obléknout.

Pro děti, které právě nemají chuť si hrát venku nebo se již dostatečně vyběhaly a vyřádily, máme nachystané různé stolní hry, křížovky, časopisy, stavebnice nebo nápady na výtvarné tvoření. Během prázdnin jsme prostory družiny sice krásně uklidili a vyzdobili, ale už se nemůžeme dočkat, až nástěnky, sítě na stěnách a okna vyzdobíme výtvarnými díly našich malých kreativních umělců!

Každý den se setkáváme se spoustou různých nařízení a omezení, která se nevyhnula ani družině. Děti jsou rozděleny do dvou skupin, po chodbách se mohou pohybovat pouze v rouškách, pravidelně si myjí ruce apod. Všichni pravidla respektují a i přes tyto ztížené podmínky jsou u nás spokojení. Často se dokonce stává, že nechtějí jít domů, to je pak pro nás nejkrásnější poděkování za naši práci.

A co prožily děti ve třetím školním týdnu?

Prvňáčci se tento týden naučili již všechny samohlásky. Během ranních oáz se naučili českou část školní hymny a s velikou radostí ji zpívají, kdykoliv je to možné. V matematice si skvěle poradili s krokováním a dalšími záludnostmi. V úterý byli poprvé plavat a moc si to užili. Na závěr týdne si dokonce vyrobili svého mimozemšťana, který jim bude pomáhat se čtením.

Světoběžníci ve druhé třídě si vyzdobili své kufříky a vyrazili na cestu kolem světa. A jelikož by se mělo při poznávání všeho nového vycházet z toho, co je nám nejblíže, jejich cesta začala v České republice. Chvilku se tady zdrží a důkladně prozkoumají české končiny. Zazpívají si u toho českou státní hymnu a prohlédnou si i další symboly naší vlasti. Nakouknou do Prahy a navštíví některé hrady a zámky.

Nejoblíbenější oblastí vzdělávání je pro druháky MATEMATIKA. Zatím opakují a procvičují matematická prostředí, která poznali v minulém školním roce, ale už se chystají objevovat prostředí nová. Skládají parkety, staví krychlové stavby, rozplétají pavučiny a moc si to užívají.

I jejich písanka UMÍME PSÁT NA CESTÁCH se začíná pomalu zaplňovat písmenky. Zatím jsou ještě trochu nejistá a kostrbatá, ale bude to jistě lepší! Snaží se.

Druháci tento týden psali svůj první spelling test. Moc se na něj těšili, což je skvělé, a všichni se moc snažili. Určitě je mezi nimi mnoho budoucích mistrů v tomto oboru.

Třeťáci měli na konci minulého týdne krásnou oázu s Bárou, při které si každý vytvořil svou mandalu. Mandaly byly překrásné a velmi osobité, až z té blyštivé krásy přecházel zrak!

Třetí třída se tento týden v rámci propojování angličtiny a předmětu člověk a jeho svět učila o zeměpise ČR. Díky tomu jsme si procvičili světové strany, naučili se něco o tom, kde leží jednotlivá města, řeky, hory a kraje a taky se naučili názvy sousedních zemí anglicky.

Čtvrťáci prožili akční teambuilding. Celá parta se tmelila od rána do noci a to doslova. Děti přespaly ve škole, svou fyzičku prověřily při cyklovýletu a plavání. Na programu byly také hry s anglickými vyučujícími, stmelovací úkoly nebo bubnování u ohně.

Během tohoto týdne měli páťáci miniprojekt, ve kterém poznávali kraje České republiky a zároveň v matematice operovali s počty obyvatel jednotlivých krajů a krajských měst. Procvičili si početní operace, zaokrouhlování, rozvinutý zápis čísel, řazení čísel a zároveň přiřazovali krajská města jednotlivým krajům.

Na tabletech pak dokončovali prezentace k jednotlivým státním symbolům.

V páté třídě jsme se tento týden také poprvé věnovali hudebnímu projektu, na kterém budeme pracovat celý rok. Naučili jsme se názvy různých hudebních nástrojů anglicky a shlédli pár videí, abychom si poslechli, jak který nástroj zní. Také jsme slyšeli, jak můžou být nástroje použity v písních a jak lze písně z jednoho hudebního žánru převést do zcela jiného.

Přeji Vám krásně odpočinkový a ničím nerušený víkend.

Za tým asistentů družiny