Pravidelný páteční pozdrav ze ZŠ

Milí rodiče, zákonní zástupci a přátelé školy,

tento týden nám teploty venku až tropicky vystoupaly, a tak i já posílám za náš základkový tým pár teplých slov, byť studená fronta nás zas trochu zchladila…

Smích, který se ozývá ze všech možných koutů našeho areálu, nás hřeje u srdce i na duši. Těší nás, že od pondělí končíme s rotováním tříd, takže do konce školního roku budeme zahřívat židle už ve všech třídách najednou.

Ve středu jsme si ve všech třídách povídali o práci ošetřovatelek a napsali jim přání jako poděkování za jejich každodenní práci. Tento svátek slaví všechny zdravotní sestry a bratři svůj den, bez ohledu na to v jakém zdravotnickém oboru působí. Děti vymyslely přání různá… třeba toto: „To nejcennější, co někomu můžete dát, je váš čas… jste těmi největšími dárci a my vám za to děkujeme.“ Virtuálně jsme přání vyslali do světa – krásný plakát společně s bedýnkou plnou vitamínů a dobrot jsme pak doručili do domova seniorů v Mukařově, s kterým dlouhodobě spolupracujeme. ;-)

Krásný pátek, prima náladu a spoustu času

Vaše základka.

P. S. Pokud ve Vás teploty z úvodu týdne vyvolaly touhu po létu, pak vězte, že nejste sami. My jsme se pustily do příprav dalšího Letního Múzování. Srdečně zveme i Vaše děti. Více informací naleznete na našich webových stránkách www.letni-muzovani.cz. Saša, Sašenka a Marie.

A jak se zapotili žáci v jednotlivých ročnících?

1.třída

V první třídě si děti lámaly hlavy nad jednotlivými rodinami hospodářských zvířat. S pomocí opice Žofky to hravě zvládly. Ve velkém trénovaly jízdu autobusem a spočítaly všechny cestující. Kromě toho se pustily pořádně do tělesné výchovy a začaly pracovat na své fyzické kondici. Nadšení jim zůstává i proto, že příští týden už nemusí na online výuku J. Ve škole si to totiž společně velice užívají. (TČ)

There were many barn yard animal noises coming from Class 1 this week! We learned that farm animals in Canada and the Czech Republic don’t always sound the same! We continued our farm theme and created some beautiful barnyard scenes in Art Class and even learned to read farm animal names in English. (CJ)

2.třída

V tomto týdnu si díky krásnému počasí užili druháci spoustu aktivit venku na čerstvém vzduchu. Sportovali, četli, povídali si, vyráběli i počítali. Nechyběla ani pravidelná návštěva školní knihovny a velmi oblíbené fotbalové turnaje. Začali jsme pracovat na závěrečných oborových prezentacích a stihli jsme i napsat dopisy badatelům do třetí třídy! Saša, Sašenka a světoběžníci J.

This week Class 2 presented their Incredible English plays! They did an amazing job acting out Mr Fixit, Titch and Fred. Not only did they create beautiful masks to complement their acting they also became masters in using the -ing form to describe what someone is doing.  Our creative streak continued throughout the week and we even created out very own boom whacker compositions in music class. (CJ)

3.třída

Badatelé z třetí třídy nelení ani v zeleni! Přípravy na oborové prezentace jsou v plném proudu a badatelé se rozhodli pro velmi zajímavá témata. Napjatě očekáváme dodávku objektů pro svá pozorování a krátíme si chvíle venku s knihou či různými hrami – pokud to tedy počasí dovolí. Nezapomněli jsme ani na ošetřovatele, kteří ve středu slavili svůj den. Krátce jsme se vrátili k lidskému tělu a dozvěděli se o něm další zajímavosti.  Věděli jste například, že kosti jsou 4 krát silnější než beton?

Vaši badatelé, Marie, Andrejka a Martin

Class 3 started off the week with a game reviewing Unit 7 in Incredible English. On Tuesday, students learned and read about the creator of the Peanuts comic strip, Charles Schulz. Later, students worked on making their own comics strip for the school newspaper. The results were very  funny and clever. You will be able to see them in the soon to be published first issue! (JD)

In class 3 this week, we learnt about the importance of language only communication during a fun team game. The class were divided into five teams and one member of each team was blindfolded. Each team had a small coloured square hidden somewhere in the corridor and the other players had to guide their team mate through the corridor without touching them, around the lockers and around the foyer in search of their square. They had to keep their teammate safe and not let them bump into anything as they directed them using only English. The blue team (Ela, Honza, David and Nela K) were the winning team, but they all did very well, no bumping, only English and a lot of fun! (LR)

4.třída

Čtvrťáci a rolničky v květnu?

Na Mezinárodní den zdravotních sester se čtvrťáci dozvěděli, jak správně poskytnout první pomoc. Odstartovali jsme tím takový seriál, který nás bude provázet až do konce školního roku. Seriál začal tím nejzávažnějším tématem, a to ztrátou vědomí a zástavou srdce. Proto jsme i v květnu sáhli po písni Rolničky, rolničky, při které si čtvrťáci zkoušeli resuscitaci vyrobeného panáka, kterému šlo v tu chvíli o život. V dalších dílech se seznámíme například se zlomeninami, popáleninami, krvácením a mnohým dalším. Tak čtvrťáci do toho, takové zkušenosti se vám mohou opravdu hodit a třeba díky nim jednou někomu zachráníte život!

Čtvrťáci, Terezka a Monča

This week class four focused on colors. More specifically, the psychology of colors and how they can affect our feelings and even shopping habits. We also learned how many colors the human eye can register and even tested the color recognition abilities of our own eyes. Class 4 even learned some common color idioms we use in everyday conversations. The sunny days had us tickled pink, but we didn’t let the rain make us feel blue. It was a golden opportunity to learn more in Incredible English! (JD)

5.třída

Páťáci se po náročném minulém týdnu odporoučeli do online režimu a společně zavzpomínali na to, jaké je to vidět se pouze přes obrazovku. Protože jsme si minulou sobotu připomněli výročí osvobození a konec druhé světové války, zaměřili jsme se tento týden hlavně na toto téma. Sdíleli jsme materiály o Protektorátu Čechy a Morava, pražském Květnovém povstání, povídali si o operaci Anthropoid, osudech Lidic a Ležáků a také jsme si sdělili tipy na zajímavé dětské knihy, které o tomto těžkém období pojednávají. Pokud Vás toto téma také zajímá, zeptejte se páťáků, určitě Vám nějakou literaturu doporučí. (SČ)

This week saw the OG veterans of Class 5 as the lone sloths of the school, sleeping in and rolling onto MS Teams in their pajamas at 8:29am. Uhh, I mean, the lone heroes and leaders of the school, working hard to the final Friday bell and closing down MS Teams for the final week before ALL OG students return to the classrooms. Yeah, that’s the correct message! True to that message, the Class 5 students have been All-Stars this week, finalizing all of their work in the Incredible English book before they close it for the last time. They have been attentive, inquisitive and kind, really acting like the mature, seasoned vets of the school that they are. We rewarded our accomplishments with some fun speaking and World Around Us lessons at the end of the week, talking about the rules, positions, intricacies and quirks of the game of baseball, a game they have come to really enjoy this year, playing with Luke on the ol’ OG ‘sandlot’. Surely they will take this knowledge back to school and beyond, spreading their joy of ‘America’s favorite pastime’ to those near and far. Play ball! (ED)