Pravidelný páteční pozdrav ze ZŠ

Vážení a milí rodiče,

…a tohle ví každé z ptačích dětí:

„Kdo se nepokusí,
nepoletí.“

(Jan Borna, Praha, dybbuk 2014)

Našla jsem pidibásničku Jana Borna a přijde mi to velmi trefné! KDO SE NEPOKUSÍ, NEPOLETÍ. Samozřejmě si hřejeme polívečku enrichmentu. Letošní čtvrťáci sdíleli, co si představují, čeho se bojí, na co se těší,…a protože nás to vážně okouzlilo, dovolíme si okouzlit i vás:

„Mně půjde asi násobilka, myslím si, že zvládnu větu a souvětí.“

„Mám strach, že nebudu mít dobré známky.“

„Bojím se, že to nezvládnu a bude to pro mě těžký.“

„Já si myslím, že zazářím v matematice.“

„Je to tady super, nebojím se ničeho.“

„Bojím se, že nebudu stíhat.“

„Já se chci stát vědcem ekologem a udělat všechno, aby příroda mohla být čistá a ohrožené druhy přestaly (OPRAVDU BYLO V PŘÍSUDKU TVRDÉ Y!!!) být ohrožené, moře a oceány nebylY plné plastů a nehořeli lesy (na to, že se letošní čtvrťáci ještě neučili pravidla psaní i/y ve shodě přísudku s podmětem, prostě dobré!). A udělat to všechno a ještě zastavit globální oteplení na naší planetě.“

Jak vidíte, naše/Vaše děti se pokouší létat, můžeme být v klidu ;-)

(Háďata, pro vás to znamená, že se stále musíte snažit vzlétnout = když zbuchnete, tak je třeba se otřepat a zase se rozběhnout. Dvakrát, pětkrát a taky třeba tisíckrát. Ale máte dobré kouče a fanoušky! Jsme tady pro vás a rádi.)

Abyste, milé děti, věděly, že „jsme tady pro vás“ není prázdná fráze, pojeďme na adapťák:

Jak jsme avizovali na třídních schůzkách, máme s dětmi velké plány. První společnou velkou akcí by měl být adaptační pobyt, který je určen žákům 2. – 5. třídy naší – Vaší ZŠ. Termín adaptačního pobytu je 29.9. – 1.10.2021 a my pevně věříme, že nám nic a nikdo nezabrání se na něj vydat. Pro přihlášení Vašich dítek jsme vytvořili jednorázový kurz v systému Auksys, kde naleznete i základní informace k jeho konání. Co nás čeká? Malebné prostředí rekreačního střediska u Sobenského rybníka, které se nachází v srdci Brd na hranici CHKO Brdy v blízkosti Rožmitálu pod Třemšínem. Areál je umístěn v lese na prosluněné louce obklopené stromy, potůčkem a rybníkem. Je ideálně situovaný pro turistické výlety do nekonečných Brd či aktivních prohlídek památek a muzeí, kterých je v okolí dostatek. Areál je zařízený pro pořádání letních dětských táborů, škol v přírodě, školních výletů, seznamovacích akcí, firemních akcí, rodinné rekreace. Vše je přizpůsobeno pobytu dětí. Děti budou mít možnost strávit společný čas se svými dospělými průvodci a určitě si odvezou spoustu nezapomenutelných zážitků. Termín uzavření přihlášek je 17.9.2021. V následném týdnu obdržíte bližší informace k celé akci. My už se moc těšíme!

Páteční zdravice by nebyla kompletní, pokud bychom nenahlédli do dění ve všech třídách:

1.třída

Ve druhém týdnu školy jsme si užili spoustu zábavy. S Bárou V. jsme si popovídali o tom, jaké to je být v něčem odlišný. Společně jsme si domluvili pravidla, která budeme ve třídě i ve škole dodržovat, abychom se tu cítili dobře. V lese jsme tvořili z přírodnin. Se Standou jsme si užili zábavný tělocvik. Dozvěděli jsme se, co všechno budeme potřebovat na plavání a co dělat, abychom byli v bezpečí.

Class 1- This week was an exciting one for Class 1! We had our very first assembly and we had our first ICT lesson! We practiced dragging and dropping on our interactive whiteboards and we learned the names of the characters in our Incredible English books. We had a busy week and we are looking forward to what next week will bring.

2.třída

Tento týden se druháci opřeli do výuky. Vyzkoušeli jsme si miniopakování z českého jazyka a matematiky a zvládli jsme je bezvadně. V češtině jsme se seznámili s abecedou a pohráli jsme si se slabikami. V matematice jsme si představili nové prostředí – vláčky. Nezaháleli jsme ani během hodin "Člověk a jeho svět" a prozkoumali jsme okolí školy, také jsme si zopakovali, co ve škole potřebujeme a co to znamená být školák. V hodině  tělocviku jsme navštívili les, do kterého jsme se naprosto zamilovali.

Class 2- Class 2 started off the week sharing what they did over the summer. We drew some beautiful pictures and some of us even wrote some sentences in English! We learned the importance of spelling in our writing, and we learned how to practice spelling new words. We closed out the week with an old favorite….Boom whackers!

3.třída

Plnými doušky si užíváme babí léto a zvykáme si na režim nového školního roku. Dozvěděli jsme se, kdo je to zvěromág a seznámili jsme se s rozlišnými recepturami, jak se proměnit ve zvíře.  Tušíme, že rok ve smaragdové třídě bude magický. Pilně oprašujeme vědomosti a dovednosti, které jsme se naučili v minulém školním roce. Máme za sebou první pravopisné cvičení i M – testík, dílnu čtení a tělocvik. Pracujeme s radostí a naplno.

Saša, Sašenka a zvěromágové ze trojky:-).

This week we had a nice Morning Oasis where we reviewed our Classroom Rules, talked about Molly the Mammoth and her weekend adventures and we even started to learn and sing a fun, new song. The song is a very exciting one that will build up week by week, growing longer and longer the more they learn. Listen for your child humming and singing it around the house. “Ho ro the rattlin’ bog…”

4.třída

Se čtvrťáky jsme se v tomto týdnu vrhli na opakování. Hned v pondělí jsme na školní assembly dostali třídní kameny a společně se vyfotili. Máme za sebou první křeslo pro hosta, do kterého tentokrát usedli hned dva hosté – Erna se svým kamarádem Chicem. Pustili jsme se do toulek českou historií, máme za sebou i první teoretickou hodinu plavání a opravdický tělocvik, navštívili jsme školní knihovnu a dostali pochvalu za naše čtenářské nadšení a um. Celým týdnem nás navíc provázelo krásné počasí, tak jsme užívali každou volnou chvíli venku. 

Časodějové, Marie, Andrejka a Martin.

In class 4 on Tuesday, we took advantage of the fine weather to go outside and learn some of the basics of baseball. We learnt how the game works, and practiced throwing, catching and batting the ball. It was a lot of fun in the sun! (LR)

The first full week is in the books for Class 4. We started off the week looking at our new reading platform Raz Kids, and learning how to navigate the website. We continued talking about the summer and competed in a summer emoji game. On Wednesday we opened the Incredible English books for the first time and took our first spelling test of the year. We ended the week with matching emojis and starting to form our own summer emoji stories, which we will present in class next week.

5.třída

S páťáky máme za sebou celý kompletní zářijový týden. Každý stihl napsat dopis našemu třídnímu patronovi Julesi Vernovi a sdělil mu o sobě, co ho baví a čemu by se chtěl v budoucnu věnovat. Kromě toho jsme si četli ukázku z knihy Dvacet tisíc mil pod mořem a poslechli jsme si část rozhlasové hry Dva roky prázdnin. A protože jsme se pohybovali po mořích a oceánech, doplnili jsme tento poslech výtvarnou činností – antistresovými omalovánkami mořských živočichů. O mořských tvorech jsme pak vyhledávali zajímavé informace. Kromě toho jsme se učili orientovat v mapách a přepočítávat vzdálenosti podle měřítka.

In class 5 this week, we had our first spelling test and I have never been more impressed with how well a class did on a single day for spellings, they were excellent! We also started working on out Class President project by brainstorming and discussing the qualities of good and bad leaders, and what a class president could do to benefit the class. (LR)

Krásný víkend přeje za tým ZŠ