Pravidelný pozdrav z Vaší - naší základní školy

Vážení rodiče a přátelé naší - Vaší školy,

v pondělní dopoledne 3. 6. oslavíme s dětmi jejich svátek – Den dětí.  Na mnoha stanovištích budou mít možnost prověřit své sportovní dovednosti, ale i znalosti, a zažít spoustu legrace se svými spolužáky. Za své úsilí získá každý sladkou odměnu. Veškeré aktivity se odehrají venku. Proto vás chceme poprosit, abyste děti vybavili sportovním oblečením a svačinou s pitím na celé dopoledne. Oběd a odpolední výuka již proběhnou podle rozvrhu. Teď už si jen držme palce, ať nám vyjde počasí.

Jak proběhl právě odeznívající týden? Než předáme slovo do jednotlivých tříd, zde je malé ohlédnutí za sportovním kláním, které tento týden proběhlo. Ve čtvrtek se v plavecké hale a na atletickém stadionu ve Slaném konalo krajské finále tradičního poháru Středočeského kraje v základních sportovních disciplínách: plavání a běhu. Naši základní školu reprezentovali žáci pátého ročníku v dívčí i v chlapecké kategorii. Bojovali ze všech sil a předvedli skvělé výkony v obou disciplínách. Děkujeme. Sportu zdar!

Nyní už ale pojďme opět pootevřít dveře jednotlivých tříd:

1. třída
Pro naše prvňáčky byl tento týden velice významný a to tím, že někteří naši spolužáci již předvedli své první prezentace. Naučili jsme se zřetelně a nahlas hovořit, mluvit na dané téma, orientovat se ve své myšlenkové mapě a zároveň dávat zpětnou vazbu a pochvalu druhým. Jsme na naše studenty z první třídy velice pyšní, rozhodně se mají za co sami pochválit. Dále jsme se v matematice posunuli ve způsobu zapisování prostředí autobusu a napsali si velký test a malý testík ve stylu „lovců perel“. V českém jazyce pokračujeme v porozumění textu. Během plavání jsme zdokonalovali náš kraulový styl a v hodině Člověk a svět jsme pracovali na společném projektu ve skupinách. Průběžně nacvičujeme naše představení na Blue Van. Na konci týdne jsme se trochu provětrali na procházce.
Za tým první třídy Hedvika a Bára.
This week was filled with excitement as our 1st-grade students showcased their end-of-year presentations! The topics were as diverse as our curious learners, ranging from the football club Slavia to fascinating creatures like Pangolins, and even the beautiful country of Iceland. It was heartwarming to see all our students actively listening to their peers and engaging with thoughtful questions. Each presenting student demonstrated their growing confidence and knowledge and I know we are all excited to see and hear what next week's presentations will bring.

2. třída
Druháci se intenzivně věnovali oborovým prezentacím na téma Objevy a objevitelé. Děti se připravovaly svědomitě a jejich prezentace se povedly. Každý žák si vybral jednoho vynálezce nebo vynález, o kterém vytvořil prezentaci a následně ji představil ostatním. Všichni odvedli skvělou práci! Kromě toho jsme se také zaměřili na procvičování matematiky a češtiny. Děti si upevňovaly své znalosti a dovednosti v obou předmětech. Ve výtvarné výchově jsme se věnovali street artu. Děti se seznámily s touto moderní formou umění a měly příležitost vytvořit své vlastní street artové dílo.
Druháci, Andrea a Beátka
What an exciting week it has been for our 2nd-grade students as they presented their end-of-year projects on inventors and inventions! From the groundbreaking invention of the TV to the revolutionary development of airplanes and even the humble toothbrush, our students explored the world of inventors and their creations. The students delved into the lives of inventors like Steve Jobs, Leonardo da Vinci, and celebrated the achievements of child inventors as well. The supportive student audience provided fantastic feedback to their peers, showcasing a culture of encouragement and learning. We are eagerly looking forward to hearing the rest of the presentations next week and witnessing more creativity and enthusiasm from our students.

3. třída
Máme za sebou poslední květnový týden. Někteří studenti již odprezentovali své závěrečné práce. Výběr jejich témat byl velmi zajímavý. Prezentace byly obohacené rozmanitými kvízy, videi, ukázkami i ukázkou živého mazlíčka. Během úterního odpoledne nám Martin připravil další sérii pokusů. Ve středu přišly na návštěvu studentky z Univerzity Karlovy. Doufáme, že jsme je správně namotivovali na jejich kariéru učitelek. Také nechyběly diskuse a zamyšlení nad tématy přátelství, respekt a naslouchání. Tak si pojďme všichni pořádně odpočinout, ať máme dost energie na následující týden. Všem přejeme krásný víkend.
Studenti smaragdové třídy, Katka, Ilonka a Martin
Hello, deer parents, It was a greatweek. On manday we had a Ondras presentation. It was great. On tusday we had Walis presentation was alsagreat. And on wensesday was big students. They were in our class, becaus they wand be teachers when they will be bigger. On Thursday we have another presentation. It was Mollys presentation. And finally Friday. We have 3 presentation – Kájas, Saras and Anets. It was a great week!!!
Kája

4. třída
Stejně jako ve všech třídách, tak i u nás čtvrťáků naplno propukly oborové prezentace. Letošním zastřešujícím rámcem se stala historie a hned od prvního dne jsme měli možnost zhlédnout nejrůznější témata. Plavili jsme se na palubě Titanicu, dozvěděli jsme se o historii společnosti McDonald´s, zavítali jsme do evropských velkoměst - do Barcelony na prohlídku architektonických skvostů Antoni Gaudího a do Berlína na Braniborskou bránu a zbytky Berlínské zdi. A nakonec jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí o tělovýchovné jednotě Sokol. Ve zbytku týdne jsme se zabývali miniprojektem Golem. Četli jsme známou pověst z období vlády Rudolfa II. Věnovali jsme se renesančnímu slohu, modelovali golema a na závěr jsme si vyzkoušeli koláže, které vytvářel známý renesanční umělec Arcimboldo.
Mějte se krásně, Vaši čtvrťáci.
This week we began our presentations! Our students prepared weeks for this time and their hard work shows! From the history of the Titanic to the history of the Sokol movement, we have learned some amazing new facts about events, organizations, and people from our history.  During our usual class times, we have had fun with our novel study as we reenacted events from our most recent chapter in the form of a television commercial. Students showed their creativity as they tried to sell their consumers the brand new “Toddle Bike”. During English club time, we began working on our final project, Master Chef! Students will work together to learn a new recipe in English and create a foodtastical performance for their audience! It will be the most delicious of times.

5. třída
Týden prezentací jsme odstartovali Guinnessovými rekordy s Laurou. S Vikčou jsme se věnovali závodnímu lyžování. Dáša nám představila nejznámější obchodní značky na světě a s Nikim jsme procestovali africký kontinent. Ve středu nám Vivi přiblížila život lékaře a inspirovala nás ke studiu medicíny. Jon nás vyzval na dobrodružství strávené na plachetnici na moři. Carlo s námi objevoval krásy Kanady a Boris se představil jako entomolog. První polovinu prezentací uzavřeli Sophia a Kája. Podívali jsme se společně do Monaca a trochu jsme se báli při vyprávění o Apačských horách. Slavili jsme narozeniny s Adámkem a loučili jsme se s Viktorkou, kterou čeká měsíc studia anglického jazyka v zahraničí. Moc děkujeme za krásné dárky, budeme na tebe myslet. Týden byl plný zajímavých informací a skvělých výkonů. Už teď se těšíme na druhou polovinu prezentací. Klidný víkend přejí páťáci, Saša a Pavel????
This week in English, children and I reviewed the most important language concepts and themes from Incredible English before we take our final English exam next week. The review covered things like present perfect, comparative and superlative adjectives, past continuous, first conditional, and simple future. I kindly ask that you allow children to use this study guide as a means to revise what we've learned. Moreover, children have been conducting their final presentations in front of the class and some family members. I have thoroughly enjoyed learning from the students, and watching how they curate their PowerPoints and speeches to great effect. Next week, we have more presentations and new information for all of us to acquire. Also,  we are all very much looking forward to school in nature at Kutna Hora and it should be a great time.

Milí rodiče, milé děti, i letos se připojíme k projektu Run and Help. Tradiční běh se bude konat v úterý 18. června v areálu Open Gate a i Vy – rodiče – jste na něj srdečně zváni. Jubilejní 10. ročník se nadace rozhodla věnovat na nákup sportovních protéz pro desetiletou Kačenku a šestnáctiletého Šimona, kteří se musejí v životě obejít bez končetiny. Kačenka je čiperné děvče, kterému z jejího elánu nijak neubírá fakt, že se narodila bez části levé ruky. Sportovní aktivity patří k jejím nejoblíbenějším, šest let chodila do Sokola, kterého nedávno vyměnila za ježdění na koni. Se sportovní protézou by chtěla dělat stojky a jezdit na kole. Šimon si zatím sportování moc neužil, o to víc se ale těší, až s ním začne. Už jako malý kluk si vážně poranil pravou nohu a letos mu ji lékaři amputovali. S protézou se chce poprvé pořádně rozběhnout.  Patronem Run and Help 2024 je český vodní slalomář a olympijský medailista Vavřinec Hradilek. „Běhání je pro mě radost, a když při něm navíc můžu někomu pomoct, platí to dvojnásob…“
U Markéty Lepičové se opět nachází kasička, do které je možné až do konce školního roku přispět libovolnou částkou a opět nám pomoci pomáhat – děkujeme.

Vaše základka.