Pravidelný pozdrav z Vaší - naší základní školy


Vážení rodiče a přátelé naší – Vaší školy,

v pondělí se vypravily všechny třídy na školy v přírodě a ve škole tak bylo pusto a prázdno. O to živěji bylo na dočasných detašovaných pracovištích, kam se děti v doprovodu svých průvodců vydaly.

Než však předáme slovo jednotlivým týmům, rádi bychom pogratulovali všem páťákům. Z 21 žáků naší 5. třídy se jich na osmiletá gymnázia hlásilo 19. Z nich u zkoušek uspělo 16 žáků – na našem gymnáziu bude pokračovat 10 žáků, 5 žáků odchází na jiná víceletá gymnázia, 1 se přijetí vzdal a 6 žáků bude pokračovat na česko – anglických školách a mezinárodních školách v Praze či blízkém okolí. Páťáci, jste skvělí a máme z Vás všech opravdu velikou radost. Doufáme, že si společně s námi užijete zbývající dny na Vaší – naší základní škole a přejeme Vám, aby i další pouť akademickou půdou byla lemována radostí z učení, poznávání nového a zúročili jste všechny nabyté vědomosti a znalosti!

Nyní pojďme navštívit a shrnout zážitky z dobrodružství tříd na školách v přírodě:

Bedřichovská výprava
Milí kamarádi,
máme pro vás novinky ze školy v přírodě! Naše putování za dobrodružstvím začalo v Košátkách, kde jsme si jako praví alchymisté vyzkoušeli míchání lektvarů a olejů. Cesta do Bedřichova byla plná očekávání, a po příjezdu nás v hotelu přivítala lahodná svačina.
Každý pokoj si vymyslel svůj vlastní kouzelný lektvar a erb, což nám dalo pocit, že jsme v opravdové kouzelnické škole. V úterý jsme se vydali na túru a zdolali rozhlednu Královka, kde jsme si užili úchvatné výhledy do okolí. Poté jsme se zrelaxovali v bazénu a pořádně si odpočinuli. Samozřejmě jsme nezapomněli ani na školu a vypočítali pár příkladů z matematiky (ano, i kouzelníci musí občas počítat).
Pokračovali jsme v míchání lektvarů, tentokrát s Clarou, a prováděli jsme různé pokusy, které by nám záviděli i v Bradavicích. Dále jsme oslavili narozeniny Viktorky, opékali buřty, malovali na trička, psali pohledy a pletli náramky. Také jsme navštívili všechna hřiště a vyhlídky v okolí.
Nemůžeme se dočkat, až vám všechno povyprávíme osobně. Brzy na shledanou!
Prima víkend přeje 1. a 2. třída

Kutnohorská výprava
A už je to tady! Tradici, že žáci naší školy v průběhu června vyrážejí za dobrodružstvím na školy v přírodě jsme neporušili ani letos, a tak se v pondělí 10. 6. přesně v 9 hodin do dvou autobusů nalodilo 57 dětí ze třetí, čtvrté a páté třídy a jejich nadšený pedagogický doprovod. Oproti letům minulým, kdy jsme byli pravidelnými návštěvníky našeho nejvyššího pohoří, jsme zvolili lokalitu v mírnějším terénu, a to starobylou Kutnou Horu. Jelikož cesta do Kutné Hory není tak časově náročná, rozhodli jsme se zpestřit si ji návštěvou obory u zámku Žleby. Této nepatrné zajížďky jsme ale rozhodně nelitovali. V nádherném areálu žlebského zámku se nachází několik hektarů lesa, v němž jsou k vidění vzácní bílí jeleni, kteří jsou hlavním lákadlem pro turisty. K vidění byli nejenom tito nádherní tvorové, ale měli jsme možnost prohlédnout si další savce, kupříkladu lišku obecnou, prase divoké, muflony nebo srnky. Z opeřenců zde byli zastoupeni orli, supi, sokoli, káňata, poštolky, nejrůznější druhy sov, jako puštíci, kalous ušatý, sova pálená nebo výr velký. Dozvěděli jsme se, že všichni dravci mají v oboře možnost pod vedením sokolníků prolétnout, ulovit potravu a opět zahnízdit ve voliérách. Po vydatné svačině jsme ještě využili dětské hřiště a nabrali směr Sedlec, kde jsme zakotvili u hotelu Museum of Bricks. Tematicky nás uvítaly dvě kostry z lega, připomínka toho, že se hotel nachází hned vedle známé kutnohorské kostnice. Oběd jsme měli v restauraci u Balánů a začali jsme klasikou všech stravovacích zařízení na školách v přírodě, a to boloňskými špagetami. Po obědě a nezbytném vybalování jsme vyrazili na obhlídku hotelové zahrady. Zde jsme měli k dispozici nejrůznější herní prvky a také několik sportovišť. První den jsme tak strávili sportováním a zakončili jej řízkem s hranolky a kečupem. Tak uteklo pondělí a před sebou jsme měli ještě spoustu zajímavých dobrodružství. 
On Tuesday, all the students had a fun-filled first full day at school in nature. During the morning program, 3rd grade students reflected and wrote about what they saw and did on Monday while visiting the deer park at Žleby. The 4th grade class spent the morning participating in Olympic oriented events in the hotel garden, while the 5th grade class toured the Sedlec Ossuary. After lunch, the 3rd grade class walked to the Kutna Hora old town district and visited the St. Barbora Cathedral. The 4th grade class had the opportunity to tour the old silver mines in the town during the afternoon. The 5th grade class used their time to take a hike up to the Kaňk view tower. All of the students had an exceptional day! In the evening, all 3 classes converged in the hotel’s conference room for a 4-round pub quiz! Students were assigned teams based upon their room numbers and roommates. The “pub quiz” assessed students' general knowledge of topics like geography, mobile games, OG, and more. Finally, we awarded 3 winners across 3 of the classes here with us at the Museum of Bricks. 3rd place went to fifth grade boys, 2nd place went to 3rd grade girls, and 1st place went to 4th grade girls!
Středa – třetí, tedy kritický den, se nám vydařil. Únava již na nás byla patrná, ale program a aktivity nám rozproudily krev v žilách. V dopoledním bloku se jednotlivé třídy rozdělily. Třeťáci navštívili Kostnici s průvodcem. Čtvrťáci procvičovali anglický jazyk s Jordanem a pátá třída měla pod vedením Veroniky a Terezky sportovní program – opičí dráhu. Po obědě, který udělal dětem radost, protože byly jahodové knedlíky, následoval polední klid. Okolo druhé hodiny čtvrtá a pátá třída vyrazila do centra města. Navštívily Hrádek – muzeum stříbra a středověký stříbrný důl, interaktivní výstavu s názvem Kutná Hora husitská, Chrám sv. Barbory, nakoukli do galerie GASK. Třeťáci zatím pracovali na kvízu, který byl věnován dopolední prohlídce Kostnice. Následně se vydali do druhého největšího chrámu v České republice, do Chrámu Nanebevzetí panny Marie a Jana Křtitele v Sedleci. Mohli nahlédnout do nejvyšších míst katedrály. Také nechybělo mlsání a sportovní hry na hřišti hotelu. Večer jsme si zazpívali táborové písně a opekli si buřty na ohni.
Poslední den školy v přírodě si všechny třídy opět užily sportování, výuku pod širým nebem a výlety do historického centra Kutné Hory. Třeťáci byli nadšení z interaktivní výstavy, která je zavedla do 15. století – období husitských válek. Vyzkoušeli si středověké kostýmy, potěžkali husitské zbraně a přivoněli ke koření, které nechybělo v žádném pokrmu. Čtvrťáci si užili dopoledne na rozlehlé zahradě hotelu, kde mohli sportovat, experimentovat s vodou, skákat na trampolíně či stavět z lega, které zde bylo na každém kroku. Před večeří si ještě odskočili na prohlídku Chrámu Nanebevzetí panny Marie a Jana Křtitele, která je zaujala natolik, že jim téma vydrželo ke konverzaci po celou dobu večeře. Páťáci vyrazili do centra Kutné Hory vlakem, aby toho stihli co nejvíce. Uchvátil je pohled na Chrám svaté Barbory i vyhlídka na okolí z terasovitých zahrad v okolí chrámu. Potěšili se prohlídkou výstavy malířky, prozaičky a ilustrátorky Martiny Skaly v galerii výtvarného umění GASK. Na cestě zpět se osvěžili zmrzlinou a těšili se, stejně jako ostatní, na večerní program. Tím byla samozřejmě diskotéka s DJ Sašenkou a DJ Martinem. Tančilo se s obrovskou chutí v rychlém i pomalém tempu. Samostatně i v párech. Děti usínaly vyčerpané pohybem, ale šťastné a spokojené.
A už je to tady! Jedeme domů. Těšíme se na maminky, tatínky, sourozence, babičky, dědečky i domácí mazlíčky. Zároveň se nám bude stýskat po kamarádech a společných zážitcích. Ale stálo to za to. Příští rok si to určitě zase užijeme, už teď se těšíme, co si pro nás naši průvodci připraví a kam vyrazíme.
Třeťáci s Katkou, Martinem a Bo(em)
Čtvrťáci se Standou, Sašenkou a Jordanem
Páťáci se Sašou, Pavlem a Jordanem
Verča a Terka

Milí rodiče, program na víkend je jasný – vybalování, praní, dospinkávání a vyprávění dobrodružství z cest. Čekají nás 2 týdny do prázdnin, ve kterých se odehraje ještě několik společných akcí. Tou první je úterní Run and Help, na které jste zváni i Vy – rodiče. ???? Vybíhat budeme cca ve 14 hodin od koně (před hlavním vchodem do gymnázia) a budeme rádi, pokud se připojíte k nám.
V posledních dvou týdnech se již nekonají kroužky – probíhat budou jen náhradní lekce, o kterých budete informování, a tradiční piknikové rozloučení kroužku keramiky.

Přejeme všem vyprávění plný víkend a v pondělí na viděnou ve škole!

Vaše základka.