Předprázdninový pozdrav z Vaší - naší základní školy

Vážení a milí rodiče, přátelé naší – Vaší školy,

je to neuvěřitelné, ale je tu zase pátek a s ním k Vám míří několik málo slov z naší – Vaší základní školy. Celý týden byl ve znamení příprav na poprázdninový halloweenský den, který je na naší škole již tradičně organizován anglickými učiteli. V rámci celoškolních projektů podporujeme přátelské vztahy mezi spolužáky a mezi třídami. Začleňujeme metody kooperativního učení a jejich prostřednictvím vedeme děti ke spolupráci při vyučování i mimo něj. Děti mohou v tento den přijít v maskách – nemusí být hrůzostrašné. Naopak je příjemné mezi všemi těmi strašidly a strašidláky narazit na princeznu, vílu či kovboje. :-)

Připomínáme, že ve středu po prázdninách 2. listopadu se od 17,00 hodin bude konat další kavárna pro rodiče. Pokud Vás zajímá, jak se u nás učí angličtina, neváhejte a přihlaste se k účasti Clare, která kavárnu povede (janecka@opengate.cz), děkujeme.

I v družině vznikají velkolepá díla napříč ročníky, pokud budete mít chvilku, určitě si chodby kolem družin projděte.

Po prázdninách přivítáme do týmu základní školy nové posily – Katku a Hedviku. Katka se rozhodla pro učitelskou dráhu hned po dokončení základní školy, má dlouholetou praxi, lásku k dětem, kreativní přístup k výuce a tolik potřebnou flexibilitu. S Katkou se nejvíce budou potkávat děti z třetí, čtvrté a páté třídy. Rozvrh zůstává pro všechny třídy stejný, jen ve vyšších ročnících budeme též moci pracovat individuálněji a ještě lépe výuku diferencovat potřebám žáků. Hedvika je z učitelské rodiny a své zkušenosti nasbírala jako asistentka v soukromé mateřské škole. Hedvika bude pravou rukou ve druhé třídě Báře, Clare a Nele, a zároveň ji budete potkávat v družině. Na obě se moc těšíme a věříme, že budou skvělými průvodkyněmi našich – Vašich dětí.

Co se odehrálo v předprázdninovém týdnu v jednotlivých třídách? Pojďme opět nahlédnout:

1. třída
Týden se chýlí ke konci a my si můžeme říct, že jsme vše zvládli. Naučili jsme se další dvě písmena naší abecedy, prozkoumali jsme pěšinky dětského hřiště v Hejného matematice a dál jsme poznávali podzimní přírodu. Stihli jsme si napsat testík z matematiky a češtiny. Krásné počasí jsme využili ke štafetovému běhu. A teď nás čeká zasloužený odpočinek. Ve čtvrtek s námi Vendula z poradenského centra, za vydatné pomoci Andrejky, začala vyrábět bambulky. V práci ještě budeme pokračovat, ale už teď víme, že tím rozvíjíme jemnou motoriku a připravujeme se na psaní. V pátek jsme u nás opět přivítali Dominiku z Poradenského centra s emušákem Ferdou. Tentokrát jsme si povídali o pocitu žárlivosti a o tom, když někdo žárlí na svého mladšího nebo staršího sourozence, protože si myslí, že se mu rodiče víc věnují nebo naopak, že může dělat něco, co my ještě ne, např. zůstat déle vzhůru. Vysvětlili jsme si, proč se mohou rodiče nebo ostatní k našemu sourozenci chovat jinak než k nám a že často je to tak v pořádku a že žárlit nemusíme. A pokud to přesto cítíme, tak že je nejlepší si o tom s rodiči popovídat.
Už se těšíme, až se znovu uvidíme a oslavíme spolu Halloween. Možná vyhrajeme soutěž o nejkrásnější halloweenské dveře. Tak a teď už šup na prázdniny.
Vaši prvňáci, Andrea a Ilonka.
This week Class 1 had lots of fun working on their Halloween door! We created some spooky elements and can’t wait to show you our hard work after our Fall break. We also created some colourful pictures of clowns. We practised our all of our colours and worked on he’s got and she’s got in our speaking. Finally, we practised our 5 little pumpkins chant. We had a full week and are looking forward to our holiday.

2. třída
Druháci začali tento týden plánováním výletu do ZOO. Pracovali s plánem ZOO, jízdními řády i předpovědí počasí. Nakonec se vše podařilo a stihli jsme prozkoumat horní část zahrady, jak jsme si přáli. Také jsme připravovali třídu na nadcházející oslavu Halloweenu. Jak se vám líbí?
Krásné prázdniny a hodně radostných objevů přeji vaši druháci.
This week class 2 put the finishing elements on their Halloween door. They worked together as an amazing team and created a truly spooktacular masterpiece! We also learned how to measure using two new words-meters and centimetres. We practised our writing and we have perfected the spelling of our days of the week. We have worked hard this week and are looking forward to a well-deserved Fall break!

3. třída
U třeťáků ve třídě to už pomalu začíná vypadat jako ve strašidelném hradě. Všude spousta pavučin, slizu, netopýřího guana a jiných odporností. Je to hlavně kvůli tomu, že jsme se pomalu připravovali na blížící se Halloween. Během týdne jsme si stihli zopakovat větu a souvětí, určovali jsme počet vět v souvětí a zapisovali jednoduché větné vzorce. Matematika se nesla v duchu násobilkových her a kromě toho jsme začali nacvičovat i násobilkový rap. Během týdne po prázdninách snad natočíme i videoklip. Všichni už se těšíme na prázdniny, během kterých si budeme chystat naše hrůzostrašné i vtipné halloweenské kostýmy. Mějte se hezky a užijte si volno!
Vaši třeťáci. 
This week we embraced the spooky season by reading "The Creepy Pair of Underwear" and then thought of ways we would act as the main character in the book. We also finally presented our space school maps to our peers!

4. třída
Přípravy na Halloween se chýlí ke konci i u čtvrťáků. Ve třídě a v jejím nejbližším okolí se to hemží pavouky, u stropu se zabydleli netopýři a dýně potkáte na každém kroku. Nezaháleli jsme ani s výukou. Písemně násobíme i dvoucifernými činiteli a pustili jsme se do složitějších geometrických konstrukčních úloh. Celý týden jsme si četli příběhy a pověsti o prvních Slovanech na našem území. Poznali jsme praotce Čecha, kupce Sáma i věrozvěsty Cyrila a Metoděje. Adélka nám vysvětlila rozdíl mezi jedlými a tzv. koňskými kaštany a přinesla nám je ochutnat. Děkujeme za novou zkušenost! Užijte si týden podzimního volna a my se budeme moc těšit na halloweenské pondělí plné radosti i hrůzy. Saša, Sašenka a Beáta
This week we became journalists and storytellers, trying to leave our mark on the forthcoming OG News release. This year's first edition will focus on Our Home, so we thought that our trip to Ladův Kraj, right in our OG backyard, would be a perfect fit for the newspaper. The students worked in groups to write about different aspects of our journey and studies. After a little bit of proofreading and polishing, the stories will be ready to send out to our OG community.

5. třída
I my Vás moc zdravíme z páté třídy. Tento týden jsme hodně psali, počítali, četli i tvořili. Stihli jsme si napsat opáčka ze všech předmětů a ještě teď nám z toho jde hlava kolem. Slova z písně ranní oázy – to ví snad jen déšť – se naštěstí nenaplnila, protože toho víme opravdu hodně. J I tento týden jsme měli v péči mladší spolužáky. Prvňákům jsme vyrobili krásné záložky a s druháky jsme četli s porozuměním text o strašidlech. Postupně se i naše třída stala interiérem pro natáčení hororového filmu a pro učitele bylo výzvou projít dveřmi plnými pavučin. Oslavili jsme další narozeniny a připravili další překvapení pro naše malé svěřence z první třídy.
Teď už se těšíme na dny volna a dobrodružství, která zažijeme.
V pondělí po prázdninách nás ale nečekejte, našli jsme si své temné dvojníky, kteří to na halloweenském dni roztočí!
V úterý na viděnou, Vaši páťáci, Marie, Beáta a Martin. J
On Friday we went out into our OG Community to spread some of the knowledge we've gained and the work that we have done. Our Class 5 students went down a rung on the ladder into the Class 4 classroom to share their Community Help posters. They know that the 4th graders will one day wear their (the 5th graders') shoes, so they want to bestow upon them their vast knowledge. I'm sure the 4th graders recognized the leadership skills in their primary school superiors and will follow in kind. Thanks to the 5th graders for their hard work and presentations.
In Art, we work diligently to finish our classroom Halloween door. In literature we wrapped up our literary analysis on the Pixar short "Bao".

Milí rodiče, užijte si zasloužené dny volna, opatrujte nám ty naše – Vaše dítka a my už se teď moc těšíme na setkání v pondělí 31. 10., ikdyž se možná vzájemně nepoznáme!

Krásný prázdninový týden Vám přeje

Vaše základka

Marie Zicháčková