Připomenutí operace Anthropoid

První týden prezenční výuky pro celé gymnázium je za námi a s ním i 27. květen, kdy si mimo jiné připomínáme výročí operace s krycím názvem Anthropoid, jejímž cílem byl atentát na třetího největšího muže Velkoněmecké říše, Reinharda Heydricha.

Přesně před 79 lety dva českoslovenští exiloví vojáci - Jan Kubiš a Jozef Gabčík - seskočili neplánovaně v obci Nehvizdy, která se nachází zhruba 18 kilometrů od Babic. Původním místem seskoku měla být Plzeň, ale počasí vojákům nepřálo.

Popravdě počasí ve středu nepřálo ani nám, jenže návštěvu místa seskoku jsme měli na den výročí již naplánovanou. V hale kolejí jsme v úterý zhlédli český film Atentát, který v režii Jiřího Sequense poutavou formou zpracovává jak samotný atentát, tak i předcházející a následné události. Jistě mohu říct, že po promítnutí snímku z roku 1964 jsem nebyla jediná, kdo samým lačněním po historii nemohl ani dospat.  

Když jsme dorazili k památníku, jenž se tyčí na místě seskoku, mile nás překvapila hromada svíček, které památník obklopovaly. V ten moment jsme zalitovali, že jsme žádnou nepřinesli. Určitě na to ale nezapomene příští rok a na kulaté výročí tak uctíme odvahu těchto dvou statečných mužů, kteří atentátem na Reinharda Heydricha výrazně přispěli k ukončení podmaňování Čech a Moravy Velkoněmeckou říší.

Náš výlet za historií nám pokazila dopravní nehoda, kolem níž jsme projížděli. A stejně jako při poznávání dějin i v takových chvílích si člověk uvědomuje, kolik toho dokáže změnit jedna jediná vteřina.

Troufám si říct, že většina studentů vůbec nevěděla, jak blízko se od tak významného místa naše škola nachází, a proto jsme velmi vděční panu Šimoňákovi a vychovatelům, kteří se na organizaci této akce podíleli, že nám dvoudenní nahlédnutí do historie umožnili.