Týden inovací 2018

Procházíme přeplněnou halou. Kličkujeme davy vyjevených geeků a jen tak tak se vyhýbám ruce laboratorního robota Yumi. To už ale ukazujeme naše visačky a vcházíme do futuristického tunelu vedoucího k hlavnímu konferenčnímu sálu. Slyším zvuky, ale nemohu uvěřit, že by si organizátoři dali práci až s takovými detaily. Ale ano, je to znělka z kultovního sci-fi Blade Runner.

Koneckonců, jsme na otevíracím dnu Týdne Inovací, celorepublikové akce přeplněné konferencemi, workshopy a debatami o technologiích budoucna.

Zvedám oči od mobilu, kam jsem se snažil zchytit tsunami dech beroucích vynálezů. Div mi nevypadl. Na pódiu stojí Sophia.

První humanoidní robotka se státním občanstvím baví publikum. Tohle bude jízda, pomyslím si. Uvažte, od mala mi před spaním rodiče četli Isaaca Asimova a první knížka kterou jsem si vypůjčil ze školní knihovny byl Stopařův průvodce po Galaxii.

Celé představení je prokládáno jejími výstupy a každý v sále hltá každé její slovo. Objektivně řečeno: byla vtipnější než moderátor. Všichni cítí, že jsou svědky skutečného začátku 21. století.

V tomto opojném duchu se nesly snad všechny přednášky a panelové diskuze. Postupně se na pódiu vytřídili zástupci izraelských, nizozemských, ale i českých start-upů. Jediné, čeho jsme litovali bylo, že jsme si nevzali papíry a tužku.

Den se už chýlí ke konci a světe div se – Sophia nám všem dovoluje se s ní vyfotit. Tak budu mít alespoň něco, s čím se budu moct pochlubit vnoučatům.

Viktor Říha