​Úspěch v Dějepisné olympiádě

Může kilo mouky vážit jednu libru? A co třeba takový mobilní telefon; myslíte, že může měřit jednu stopu? Už se chytáte za hlavu? Dobře, přitvrdíme. Může klasická plastová láhev obsahovat jeden máz tekutiny? Teď pozor, přijde něco lehkého. Můžete s jistotou potvrdit, že se lidem v Čechách v 70. letech 18. století žilo dobře? Pokud jste si doposud ani neškrtli a potají hledáte na Googlu a Wikipedii, neztrácejte čas, už jsme se tam dívali. Není to tam.

Naštěstí máme v Open Gate někoho, kdo nejen zná správné odpovědi na tyto otázky, ale dokonce je dokáže ve správný čas a na správném místě použít. Tou dotyčnou osobou je žákyně Jasmína Švarcrová z kvarty B, která se po školním kole u nás v Babicích (1. místo), okresním kole v Říčanech (1. místo) a krajském kole v Kladně (2. místo) kvalifikovala do celostátního kola Dějepisné olympiády, které se uskuteční v první polovině května v Brně.

Tato závěrečná část soutěže je skutečnou výzvou pro všechny zúčastněné. Studenti totiž musí mimo jiné představit vlastní projekt na zvolené téma, jež se má týkat regionálních dějin druhé poloviny 18. století. Ať už státní kolo dopadne jakkoliv, zůstává faktem, že Jasmína Švarcrová dosáhla tohoto úspěchu díky vlastní píli, důkladné přípravě a především svému zájmu o události, které se staly dávno před napsáním tohoto článku. Do celostátního kola ji proto držme všechny palce pracně získané evolučním vývojem.

Jan Tomášek