Velikonoční pozdrav ze ZŠ

Dear Parents,

Once again as in recent times, on behalf of everyone in the primary school, we hope you and all your family are keeping well and healthy at this time. As we have seen this week, some restrictions are being relaxed, for example for runners and cyclists, and for certain types of shops. While it is good to see some positive signs of a return to normality, we do hope everyone remains healthy and exercises good practice in dealing with the Covid-19 situation. As a keen runner, I will still be bringing my facemask with me and while I will gratefully enjoy some gulps of fresh air along the way, in the vicinity of others, just in case, the mask will be back in place.

Tento školní týden byl velmi krátký, v kalendáři máme teprve středu a my už posíláme tradiční páteční pozdrav. Je totiž Škaredá středa a my se můžeme těšit na velikonoční prázdniny od čtvrtka až do pondělí. A máme velkou radost, že škaredě rozhodně není za okny školy a našich domovů. Naopak příjemné jarní počasí nás láká vyrážet do přírody tak často a na tak dlouho, jak jen to současná situace umožňuje.

But based on the recent rates associated with the epidemic, it appears we are turning a corner in the management of the outbreak. In terms of teaching in Open Gate primary school, we turned something of a corner this week as we all moved to using MS Teams. We would like to thank all the parents for their help in assisting the students in setting this up last weekend and managing it during the week. We would also like to thank and praise our students for their adaptability and patience in using new systems for learning and being so positive about it. They are a credit to all of us.

V pondělí jsme ve všech třídách odstartovali video on-line výuku prostřednictvím platformy Microsoft Teams. A po třech dnech zatím vnímáme spokojenost na straně dětí, rodičů i učitelů. Děkujeme za veškerou zpětnou vazbu, kterou nám v různých podobách zasíláte. A zároveň připomínáme, že ve středu 15. dubna obdržíte dotazník, který vám bude zaslán s cílem získat pohled pokud možno všech rodičů po získání větší zkušenosti, jak videovýuka funguje.

První dny společných video lekcí nám ukázaly, jak důležitá jsou i v on-line světě školní a třídní pravidla. Učíme se spolupracovat v novém prostředí, což se zatím občas neobejde bez drobných zádrhelů, které jsme však vždy schopni společně vyřešit. Postupně budeme děti seznamovat s dalšími funkcemi a možnostmi tak, abychom naplno využili možností, které nám Microsoft Teams nabízí a eliminovali dětskou „zvídavost“ ve funcionalitách  - jak vypnout video, mikrofon někomu jinému, jak opustit skupinu,  jestli zjistí učitel, že si zrovna dopisuji se skupinou,…J

Závěrem přikládáme krátký videopozdrav dětem a rodičům od naší metodičky prevence a speciální pedagožky Báry Sirkové a školního psychologa Michala Šmolky (https://bit.ly/3e62t7m). Pokud vás napadá cokoli, s čím vám mohou pomoci, využijte tento dotazník - https://forms.gle/TCDxFGirq6mX8fsk7.

We are coming up to the Easter break and I am sure this Easter will be quite different from others. With the five day break, it is usually a good time to get away, to have a short holiday, to visit family and friends in other parts of the country or in your home country. However this year, many of us will remain at home. Other Easter traditions such as mass-going or the Easter Monday tradition with Pomlázky will be limited or cancelled. But hopefully the limitation of such traditions at this time will allow us to enjoy a long and fruitful summer outside in the beautiful Czech Republic.

Přejeme příjemně, i když zřejmě netradičně, prožité velikonoční svátky. A těšíme se, že se v úterý 14. dubna opět uvidíme s dětmi alespoň prostřednictvím počítačové obrazovky a že si poslechneme mnoho zajímavých příběhů z prázdnin.

But however you plan to spend this Easter, we hope you do so healthily and happily. I am sure we are all observing the necessary precautions but we hope you still find a time and place for good food and fun with good people as it is at times like this when we need it the most, and it means the most.

Take care and Happy Easter!

Celý tým ZŠ