Zavirovaná olympiáda

Všude ve světě se ruší události všeho druhu, dokonce i ty, jejichž pořádání je již pevnou tradicí. V důsledku rozšíření viru, známějšího spíše pod označením Made in China, se zrušila například chystaná olympiáda v Tokiu. Na naší škole jsme naštěstí takto dramatická opatření nemuseli udělat a v tomto týdnu proběhla všem dobře známá dějepisná olympiáda a nově i ekonomická.

Dějepisné olympiády se zúčastnilo celkem 13 studentů, přičemž organizátoři letos soutěž otevřeli i pro studenty vyššího gymnázia. Jsme proto rádi, že se do hry vrátili zkušení reprezentanti naší školy z předchozích ročníků. Všichni účastníci z vyššího gymnázia se v minulosti probojovali do okresního nebo krajského kola, přičemž dvě těžké váhy jménem Kratochvíla a Švarcrová se skvěle umístili i v závěrečném celostátním kole. Podobně je tomu i mezi odvážlivci z nižšího gymnázia, mezi nimiž jsme mohli uvítat i čerstvé s soutěžící řad sekundánů a terciánů, pro něž byla soutěž tento rok rovněž otevřena. Letošním tématem bylo krásné baroko. Bylo tam zkrátka všechno: věda, války, katolíci, architektura, oblékání, mor a zase katolíci. Všichni účastníci z vyššího i nižšího cyklu se stali úspěšnými řešiteli, protože překročili šedesátiprocentní hranici. Do okresního kola postupují tři nejlepší řešitelé, kterým tímto přejeme mnoho zdaru.

Ekonomickou olympiádu jsme si letos jako škola vyzkoušeli poprvé.  Naší původní myšlenkou tedy bylo, vyzkoušet si, jestli je vůbec tato soutěž pro naše studenty vhodná. Bylo pro nás velmi příjemným překvapením, že se do školního kola soutěže dobrovolně přihlásilo hned 16 studentů vyššího gymnázia, a to bez použití jakýchkoliv donucovacích prostředků. Oněch šestnáct průkopníku ekonomického olympionismu na OG ve čtvrtek soutěžilo ve školním kole, kde skládali online test o 25 otázkách v časovém limitu 25 minut. Výsledky testů ještě neznáme, jelikož vyhodnocení zajišťují organizátoři sami, ale pevně věříme, že naše studenty posunou do krajských a celostátních kol, ve kterých jim budeme držet place.