Zeměpisná olympiáda

Na těchto místech Vás pravidelně bombardujeme úspěchem našich studentů v různých akademických a sportovních soutěžích. Od března ale šmytec, koronavirus a Prymula poslali všechny domů, a tak by se na první pohled mohlo zdát, že toto pole zarůstá plevelem… Chyba lávky! Něco se přeci jen děje.

Zeměpisná olympiáda pokračovala i v distančním režimu krajským kolem. Do něj si od nás vybojovali postup z okresu Jan Hrebík v kategorii D a Dan Strnad v Céčku. A rozhodně se neztratili! Danovi postup jen těsně utekl, ale Honza postupuje do kola celostátního! Takže velká gratulace!

Protože krajského kola „na dálku“ jsem se logicky účastnit nemohl, požádal jsem Honzu Hrebíka, známého psavce, aby Vám zprostředkoval své dojmy. Tady jsou:

Možná se ptáte, jak vůbec taková online olympiáda probíhá. No, jde to. Rád bych tímto pochválil všechny organizátory a poděkoval jim za to, jak elegantně vše vyřešili. Postupně nám sdíleli zadání jednotlivých částí soutěže, přičemž jsme odpovědi v určitém čase zapisovali do přehledného formuláře. Největší výzvou pro mě byla první část - práce s atlasem. Když jsem na začátku koronakrize opouštěl kampus Open Gate, očekával jsem, že ZO nebude vůbec, takže jsem si nechal atlas na kolejích. Naštěstí jsme získali přístup k atlasům elektronickým. Pár dní před soutěží jsem se s nimi naučil pracovat a věřil jsem, že vše půjde tak, jak jsem byl zvyklý u normálních atlasů. Představa to byla hezká, leč naivní. Soutěžní podmínky člověk zkrátka nenasimuluje a musím přiznat, že jsem během soutěžního testu v aplikaci lehce zmatkoval, zbrkle přebíhal z jedné kapitoly atlasu do druhé a během celé práce se cítil tak nějak nekomfortně Dost mě poté překvapilo, kolik bodů jsem za atlas získal.

V testu geografických znalostí jsem měl docela štěstí na tematické okruhy a praktická část, kde jsme měli za úkol tvořit kartogram České republiky, mě bavila, takže se mi s úkoly hned lépe pracovalo.

V červnu mě čeká celostátní kolo, které bude napůl online a napůl prezenčně v Jílovém u Prahy. Jelikož jsem se do soutěže přihlásil jen tak, protože jsem to chtěl zkusit, myslím si, že už jsem své ambice ukojil a očekávání splnil. Do Jílového však stejně pojedu s cílem přivézt co nejlepší výsledek.