Rodinná nadace manželů Kellnerových rozdělila v roce 2020 dary ve výši 91 mil. Kč
Nadace The Kellner Family Foundation zveřejnila auditovanou výroční zprávu za rok 2020. Rodinná nadace manželů Renáty a Petra Kellnerových směřuje velkorysou podporu dětem a mladým lidem, kteří se vzdělávají ve veřejném i soukromém školství. Od roku 2002, kdy manželé Kellnerovi založili první rodinnou nadaci, poskytli již celkem 1,6 mld. Kč na podporu vzdělanosti v České republice. Vloni rozdělila Nadace The Kellner Family Foundation celkem 91 milionů korun.
Prospěch z darů Nadace The Kellner Family Foundation získali ve školním roce 2020/2021:
- 96 studentů gymnázia Open Gate | sociální stipendia
- 53 Čechů a Češek na zahraničních a českých univerzitách | finanční granty
- 2 991 pedagogů a jejich prostřednictvím 39 603 žáků ve 116 ZŠ | projekt Pomáháme školám k úspěchu pro veřejné základní školy.
Všichni za sebou máme velmi náročný rok a školství patří mezi ta odvětví, která opatření proti šíření onemocnění covid-19 zasáhla nejsilněji. “Naše země je navíc mezi smutnými premianty v počtu dní, kdy děti a studenti do škol vůbec nesměli. Proto mě obzvlášť těší, že i v téhle turbulentní době se naší nadaci dařilo naplňovat její poslání – pomáhat studentům, aby jim vzdělání měnilo život k lepšímu. A české školství podpořit na cestě k tomu, aby měnilo životy k lepšímu všem mladým lidem,“ shrnuje rok 2020 v úvodním slově k výroční zprávě Nadace The Kellner Family Foundation předsedkyně správní rady a zakladatelka Renáta Kellnerová.
K budoucnosti Nadace Renáta Kellnerová řekla: „Jak asi víte, naši rodinu zasáhla na počátku roku 2021 tragická událost. V březnu zahynul můj manžel Petr. Nemohu vyjádřit slovy, jak nás tato ztráta zasáhla. Jeho myšlenky tady ale s námi budou i dál – mimo jiné právě skrze Nadaci. Naše děti jsme už dříve, jak postupně dospívaly, s našimi filantropickými aktivitami seznamovali. Probírali jsme s nimi to, proč jsme se do téhle práce pustili. A ony jsou tady teď se mnou, abychom společně pokračovali v práci, kterou jsme s Petrem začali.“
Členem správní rady se stal profesor Radek Špíšek
Místo zesnulého Petra Kellnera se stal novým členem správní rady Nadace The Kellner Family Foundation profesor Radek Špíšek. Doplnil tak tříčlennou radu po boku její předsedkyně Renáty Kellnerové a členky Petry Dobešové.
Radek Špíšek je ředitelem biotechnologické společnosti SOTIO, která patří do skupiny PPF. Už několik let se zapojuje do aktivit Nadace – účastní se rozhovorů se žadateli o grant pro studium na zahraniční univerzitě a podílel se také na výběru týmů, kterým nadace poskytla granty na vědecký výzkum v letech 2013-2016.
Nadace The Kellner Family Foundation | čísla roku 2020
91 mil. Kč | celková výše darů
39 mil. Kč | stipendia studentům gymnázia Open Gate
34,5 mil. Kč | pro veřejné ZŠ z projektu Pomáháme školám k úspěchu
8,7 mil. Kč | granty pro studenty univerzit
8,7 mil. Kč | dary dalším institucím a jednotlivcům z oblasti vzdělávání, kultury, sportu nebo podpory zdraví
Sociální stipendia pro studenty gymnázia Open Gate
Na gymnáziu Open Gate, jednom z nejlépe hodnocených gymnázií v České republice, studuje v tomto školním roce 96 studentů díky sociálním stipendiím. Od založení gymnázia poskytly rodinné nadace manželů Kellnerových jeho studentům už celkem 1 658 ročních stipendií. Šanci studovat na Open Gate tak od roku 2005 využilo také 58 dětí z dětských domovů, pěstounských rodin nebo Klokánku.
Pomáháme školám k úspěchu pro veřejné ZŠ
V roce 2020 se zásadně rozšířil počet škol zapojených do tohoto projektu. Ke konci roku to bylo už 116 veřejných ZŠ, což představuje 2 991 učitelů a 39 603 žáků. Desítky odborníků podporují profesní vzdělávání pedagogů v zapojených školách, rozvoj čtenářství, kritické gramotnosti žáků a nově i pisatelství. Od roku 2010 vyčlenila Nadace pro veřejné ZŠ už 328 milionů korun.
Granty pro studenty univerzit
Za 11 let, kdy rozděluje Nadace finanční granty mezi české studenty především na zahraničních univerzitách, obdarovala 193 vysokoškoláků. Celkem to představuje 536 ročních stipendií. Nadace klade důraz na podporu studentů vědeckých oborů. Po dokončení univerzitních studií se stipendisté zavazují odpracovat alespoň tři roky v následujících 15 letech ve prospěch České republiky.