Páteční zprávy z gymnázia

Vážení rodiče, zákonní zástupci a příznivci našeho gymnázia,

vzhledem k tomu, že dnes je trochu specifický den, pohrával jsem si s myšlenkou, zda nepojmout dnešní zprávu v aprílovém duchu. Brzy jsem ale zjistil, že vlastně nevím, co bych psal. Chtěl jsem dopis začít třeba oznámením, že jsme se rozhodli protáhnout prázdniny a od pondělí zavřít školu, ale to je bohužel zpráva, kterou jsme Vám posílali před dvěma roky a aprílem nebyla. Stejně jsem dopadl s ostatními nápady, takže jsem se nakonec rozhodl napsat tradiční páteční pozdrav.

V jeho úvodu bych se rád vrátil o týden zpátky, kdy do našeho divadla zavítal David Vaughn. Pan Vaughn je spolupracovník Českého rozhlasu a našim kvartánům prezentoval prostřednictvím workshopu svůj dokumentární projekt No Night So Dark, který se týká osudu pražské židovské rodiny (více podrobností najdete např. zde ). Prezentace pana Vaughna navazovala na výlet studentů kvart do Terezína i jejich práci v hodinách anglického jazyka, češtiny a dějepisu; v poslední době se totiž intenzivně věnovali tématu holokaustu. Jak sami v současné době zjišťujeme, válka je bohužel téma aktuálnější, než bychom si přáli. A proto naše různorodá pomoc ukrajinským uprchlíkům rozhodně nepolevuje, právě naopak – studenti s paní Procházkovou stále hledají cesty, jak efektivně nabídnout další pomoc.

Symbolicky na apríla začíná maturitní snažení našich oktavánů; dnes mají za sebou maturitní písemku z druhého cizího jazyka (tedy pokud se z něho rozhodli maturovat). Během dubna je čekají další písemné práce v rámci školní části maturity, květen pak zahájí dvěma státními didaktickými testy a ukončí ústní částí maturity. V průběhu celého května budou postupně skládat mezinárodní maturitu IB, takže je čeká skutečně náročné období. Věřím ale, že jsou dobře připraveni a všechny své zkoušky složí úspěšně.

Důležité období čeká také naše sextány, ti si v současnosti vybírají skladbu svých předmětů na následující dva roky. Kromě přiblížení předmětů samotnými učiteli připravilo poradenské centrum pro sextány další IB Peer Panels – online vrstevnická setkávání, na kterých IB studenti septim a oktáv představili sextánům jednotlivé IB předměty včetně toho, jaká je jejich náročnost na přípravu a studium. Tento týden se hovořilo o IB Maths, Business, Economics, Psychology, Environmental Systems and Societies, Physics a History.

O uplynulém víkendu proběhl poslední debatní turnaj základní části Debatní ligy, který nám opět přinesl řadu úspěchů: druhé místo OG týmu v anglické sekci a kompletní stupně vítězů v sekci české. Nyní naše debatéry čeká finálový turnaj nejlepších 14 týmů z ČR, ve kterém bude mít naše škola šestinásobné zastoupení. Všem šesti týmům budeme ve finále držet palce a osobně jsem velmi rád, že i po covidové pauze dokázali naši debatéři navázat na předchozí úspěchy.

Do finále spěje mílovými kroky školní florbalová liga FLOG. Její vyvrcholení jsme naplánovali na čtvrtek 21. dubna, bezprostředně po třídních schůzkách (od 19 hodin). Budeme velmi rádi, když si najdete čas a přijdete se na florbalové zápasy podívat.

Závěrečný odstaveček bych rád věnoval včerejšímu Fóru neformálního vzdělávání, jehož jsem se zúčastnil. V Open Gate pochopitelně sledujeme aktuální vzdělávací trendy, inspirujeme se názory odborníků na vzdělávání a přínosné novinky se snažíme postupně zapracovávat do naší každodenní praxe. Aktivně jsme třeba už od začátku letošního školního roku navýšili hodinovou dotaci v informatice, třebaže povinně se bude zvyšovat až za dva roky. Stejně pozorně sledujeme vzdělávací strategii 2030, která byla také v centru včerejšího Fóra. Konkrétně se vedly diskuse o propojování formálního a neformálního vzdělávání, což je budoucím zásadním cílem české vzdělávací soustavy. Byl jsem velmi rád, že jsem mohl do diskuse přispívat příklady z naší školy. Propojování akademického a neakademického (nebo chcete-li formálního a neformálního) vzdělávání je u nás v OG dlouhodobě jednou z priorit a rozhodně zůstane klíčovou součástí našeho systému i do budoucna.  

Z Babic Vám přeji klidný víkend.