Pravidelný pozdrav z Vaší - naší základní školy

Vážení rodiče a přátelé Vaší - naší školy,

společně s dalším pátkem je tu tradiční pozdrav plný informací o dění z jednotlivých tříd i chystaných školních i mimoškolních událostech. Hned v pondělí jsme měli možnost se potkat na prvním petangovém klání. Hry se zúčastnily 4 týmy a každý tým si zahrál se všemi zbývajícími týmy. Jednotlivé hry byly velmi napínavé a v některých se opravdu bojovalo do posledního vrhu koulí. Děkujeme všem zúčastněným a už teď se těšíme, že si v budoucnu akci zopakujeme!

Příští týden se koná několik sportovních klání, kterých se zúčastní vybraní žáci Vaší – naší školy. Pro nepřízeň počasí se z minulého týdne přeložil McDonalds Cup a ve středu se v Čelákovicích koná Plavecko – běžecký pohár 2024. Držíme palce všem našim mladým sportovcům!

Nyní už ale pojďme opět pootevřít dveře jednotlivých tříd:

1. třída
Tento týden se u prvňáčků nesl v duchu prvních oborových prezentací. Ukázali jsme si, jak taková prezentace vypadá, vybrali si téma a vymysleli název. Ten jsme poté nadepsali na čtvrtku, připojili myšlenkovou mapu, kterou jsme vytvořili a nakreslili ilustraci. Také jsme se učili, kde a jak vyhledávat informace. V češtině se věnujeme fantazii a realitě a hledání rozdílů v textu. Také už umíme správně psát další malá písmenka. V matematice je pro nás výzvou počítání s mincemi i přestavby krychlových staveb a zapisování jejich plánů.
Za tým první třídy Bára
We had an exciting and productive week in 1st grade! This week, our focus was on enhancing our speaking skills by discussing body parts. The students engaged in a short quiz to test their knowledge, and I am thrilled to share that everyone did exceptionally well! Additionally, we dedicated time to practicing regular plurals and delved into the letters 'u' and 'r' during our language lessons. It was a busy yet enjoyable week filled with learning and growth for all our young learners.

2. třída
V týdnu jsme se zaměřili na přípravu oborových prezentací a opakování tvrdých a měkkých slabik. Dále jsme prozkoumali koncept "střih na pokojík" dle pana Hejného, což obohatilo naše chápání prostorového uspořádání. Středa byla dnem odpočinku kvůli státnímu svátku. Týden jsme uzavřeli prezentováním pro čtvrťáky na téma "Zvířata kolem nás", což byla skvělá příležitost pro nácvik vystupování před staršími spolužáky a příprava na nadcházející oborové prezentace. Druháci, Andrea a Beátka
It has been a fantastic week in 2nd grade filled with learning and progress! Our focus this week was on honing our writing skills and expanding our feelings vocabulary. The students also practiced their speaking abilities by utilizing question forms such as "Are you…?" to enhance their communication skills. Additionally, we conducted a spelling test, and I am proud to say that every student demonstrated a commendable effort and dedication to their learning. It has been a rewarding week of growth and development for our young learners.

3. třída
Tento týden nám utekl jako voda. V pondělí jsme navštívili školní knihovnu, kde jsme hledali vhodné knihy k našim oborovým prezentacím. Neminulo nás opakování pádových otázek a vyjmenovaných slov. Máme osvojeno nové učivo v matematice, je to písemné násobení jednociferným číslem a osová souměrnost. Na krychlových stavbách jsme si ověřovali pochopení souměrnosti. V úterý se z nás stali básníci a básnířky. Tvořili jsme rýmy a skládali básničky na slova maminka a maminko. Některé práce jsou opravdu velmi vydařené.  Dnu vítězství byl věnován čtvrtek. Byla by chyba, kdybychom nevěděli, proč je 8. května státní svátek. Pilně pracujeme na oborových prezentacích, někteří už začínají třídit informace a připravují si text. Naše dýně se přemístily na zahradu naproti školní vrátnici. Snad nám do Halloweenu pořádně vyrostou. A pátek byl věnován tvoření, abychom mohli maminkám popřát ke Dni matek. Všem maminkám, mamkám, maminečkám přejeme krásný nedělní svátek. Vaši třeťáci

Naše básničky pro maminky:

MOJE MILÁ MAMINKO,
SEŠ MOJE SRDÍČKO.
SEŠ ČISTÁ JAKO KVÍTEK, ZÁŘÍŠ JAK SLUNÍČKO,
TY MOJE MILÁ MAMINEČKO.

MAMINKO, POSÍLÁM TI Z ČISTÉ LÁSKY,
KVĚTY KŘEHKÉ JAKO SEDMIKRÁSKY.
MAMI, MAMI MÁM TĚ RÁD,
JSI MŮJ SKVĚLÝ KAMARÁD.

MAMINKA, MAMINKA, MAMINKA
MOJE ZLATÁ KRISTÍNKA.
KDYŽ JE OTEVŘENÁ LEDNIČKA,
VYPADÁŠ JAK KOČIČKA.
MÁM TĚ RÁDA VELICE
TVOJE KRÁSNÁ VAMPICE.

MÁM TĚ RÁDA MAMINKO,
POMAZLÍM SE MALINKO.
HÁDAT S TEBOU NECHCI SE,
MOJE SKVĚLÁ MAMINKO.
VŠECHNO K SVÁTKU PŘEJU TI,
AŤ JSI ŠŤASTNÁ DO SMRTI.
MÁM RÁDA TICHOUNCE,
OBJÍMÁM TĚ LEHOUNCE.
TY MÁ ZLATÁ KVĚTINKO,
MOJE MILÁ MAMINKO.

MILÁ MAMINKO, PÍŠU TI PSANÍ,
KRÁSNÉ TO PŘÁNÍČKO ZA SVÍTÁNÍ.
RÁNO, RANÍČKO NEŽ VÝJDE SLUNÍČKO, TOHLE PŘÁNÍČKO BUDE HOTOVÉ.

SEDÍM TU U STOLU,
TADYTO SMOLÍM,
JSEM RÁDA, KDYŽ JSME SPOLU,
RÁDA TĚ MÁM A TO DOBŘE VÍM.

This week the class began unit 6 in Incredible English. They will focus on places in towns and cities (swimming pool, school, park…) and use “there is” and “there are” when talking about those places. During their reading class, the students practiced identifying key details while reading about whale sharks. Additionally, they began working on their end of year presentations in their AK lessons.

4. třída
Další z květnových svátečních dní nám předělil týden přesně v polovině, a tak jsme měli možnost si o poločase opět pěkně oddechnout. Tentokrát jsme slavili Den osvobození neboli konec druhé světové války v Evropě. Kvůli této události jsme se čtvrťáky přeskočili od několik století, abychom si připomněli, kdo a jak přispěl k osvobození Evropy a nevynechali jme ani zajímavou dějinnou kapitolu o pražském povstání, ve kterém na barikádách položilo život za svobodu na dva tisíce Pražanů. Co se učiva aritmetiky a gramatiky týče, zaměřili jsme se na opakování koncovek podstatných jmen a také na shodu přísudku s podmětem. V matematice jsme počítali s velkými čísly, četli jsme je, zapisovali, porovnávali a také zaokrouhlovali v řádech milionů. Nechyběly ani převody jednotek a znaky dělitelnosti čísel. V závěru týdne jsme se vrhli také na oborové prezentace a navštívili jsme školní knihovnu, kde jsme pátrali po dalších tištěných zdrojích. Na závěr bychom rádi popřáli všem milujícím a milovaným maminkám, které v neděli 12. května oslaví svůj svátek.
Všechno nejlepší! Vaši čtvrťáci
This week we started off with our FINAL spelling test of the year! Our master spellers were so excited to conclude our spelling journey for the year. With one door closed, we opened the door to this year’s presentations. Using our online researching skills, we began working on the English portion of our presentations. We have such diverse historians in our classroom researching topics from Czech history all the way to the history of sports! It will be exciting to see how everyone’s presentations evolve over the next few weeks! Lastly, during reading class, we continued our novel study. This week’s chapter had us in stitches as we learned some not-so fancy slang terms in English.

5. třída
I když nám zpočátku počasí nepřálo, ke konci týdne jsme se dočkali letního počasí a užili si učení i zábavu venku. V matematice jsme se věnovali jednotkám délky, obsahu i hmotnosti. Hledali jsme mezi nimi vztahy, převáděli je a zjišťovali jejich praktické využití. V českém jazyce jsme se zaměřili na mluvní cvičení a ve dvojicích jsme vymýšleli krátké dialogy, které jsme přepisovali s použitím přímé řeči. Hodně jsme se u scének nasmáli, ale rozhodně jsme se něco nového naučili. Pilně pracujeme na závěrečné oborové prezentaci a průběžně svá zjištění konzultujeme s učiteli, sdílíme se spolužáky, inspirujeme se a pomáháme si. Před středečním svátkem jsme si připomenuli důležité události 2. světové války. Čtvrtek byl věnován našim maminkám. Tvořili jsme z lásky, psali jsme s radostí. Věřím, že v neděli jim páťáci vykouzlí úsměv na tváři. Páteční Informatika proběhla v komorní atmosféře, neboť jsme pracovali v menším počtu. To nám vůbec nevadilo! Práce nám šla od ruky a z iPadů se jenom kouřilo. Krásný víkend přejí pilní páťáci, Saša a Pavel????
unit). Students refined their knowledge and skills using the present perfect tense to ask and This week in English, students continued to work on Unit 9 in Incredible English (the final unit). Students refined their knowledge and skills using the present perfect tense to ask and answer questions in positive, negative, and short answer. Furthermore, we continued work on our Novel Study on the One and Only Ivan. Students read around 20 pages individually and worker with a partner to complete a reading comprehension worksheet. Moreover, we've been reviewing things like past participle, and comparative and superlative adjectives. Lastly, we continue to work on the English portion of students final projects by researching and/or translating information and working to make sure we have at least 10 minutes or more of English presentation.

Milí rodiče, v pátek 24. května od 15.00 do 16,30 hodin se budou ve škole opět konat talentové zkoušky do kroužků, které nabízí Základní umělecká škola Folklorika. Pro zájemce o zapsání je účast na talentových zkouškách nutná. Zúčastnit se talentových zkoušek může každý student naší školy v doprovodu svého zákonného zástupce. Kroužek bude otevřen jen v případě dostatečně naplněné kapacity a bude realizován v prostorách školy Open Gate.

Všem maminkám, a nejen jim přejeme krásný a slunce plný víkend.
Vaše základka.