Studenti předávají osobně v Oslu Petici za udělení Nobelovy ceny míru siru Nicholasi Wintonovi

Studenti Open Gate: Petici za udělení Nobelovy ceny míru siru Nicholasi Wintonovi předáme osobně v Oslu

Více než 212 000 lidí z celého světa podpořilo svými podpisy petici za udělení Nobelovy ceny míru siru Nicholasi Wintonovi, který se za druhé světové války zasloužil o záchranu 669 dětí z České republiky. Sběr podpisů podpořili studenti Open Gate, které inspirovalo jejich setkání s několika z „Wintonových dětí“.

V pátek 14. června předají osobně zástupci studentů podpisové archy komisi rozhodující o udělení Nobelovy ceny v norském hlavním městě Oslu.

Sir Nicolas Winton nedávno oslavil své 104. narozeniny. Uznání ve formě udělení Nobelovy ceny míru si společně se studenty Open Gate pro něj přeje 212 762 (k 13. červnu 2013) lidí z celého světa. Své podpisy na tištěné petiční archy i k on-line petici přidali především obyvatelé České republiky, USA, Velké Británie, Izraele, Ruska a dalších zemí. Okolo 145 000 podpisů z celkového počtu se podařilo získat organizátorům vzdělávacího programu Loterie života, který probíhá na Základní škole sira Nicholase Wintona v Kunžaku.

Domníváme se, že za tyto činy by měl být sir Nicholas Winton vyznamenán Nobelovou cenou za mír. Svými skutky zásadně přispěl k myšlence ‚bratrství mezi národy‘ ve smyslu znění poslední vůle Alfreda Nobela,“ řekla za studenty Open Gate Dominika Kouřilová, která se společně s Davidem Nitschem, učitelem Open Gate, zúčastní předávání petičních archů v Oslu v pátek 14. června.

Paní Milena Grenfell-Baines, patřící k „Wintonovým dětem“ dodává: "Není možné v jedné nebo dvou větách vyjádřit můj vztah k muži, který mi zachránil život. Když se podívám na své děti, vnoučata a teď už i pravnoučata, vždy si uvědomím, že jsme všichni součástí rodiny – dnes to je již několik tisíc lidí – kteří by zde nikdy nebyli, nebýt toho, že sir Nicholas Winton pobýval v osudné týdny v roce 1939 v Praze. Navzdory všem okolnostem zachránil téměř 700 z nás tím, že nám pomohl odjet do Anglie.
Nesmí být nikdy zapomenut a přeji si pro něj Nobelovu cenu za mír. Jeho čin je příkladem toho, jaký je rozdíl mezi tím, žít sice příkladný, ale pasivní život a mezi tím pomoci aktivně těm, kteří trpí nebo jsou ohroženi."

Fotografie níže: Paní Milena se sirem Nicholasem Wintonem v den jeho narozenin v květnu tohoto roku.

 Pro více informací můžete navštívit:

On-line petice: http://www.change.org/petitions/nobel-prize-committee-award-sir-nicholas-winton-the-nobel-peace-prize nebo http://www.nicholaswinton.eu/ a www.wintonfilm.com

Videospot o příběhu Sira Nicolase Wintona vytvořený studenty Open Gate http://www.youtube.com/watch?v=YvSZhnkJEys

Open Gate http://www.opengate.cz/

Nadace The Kellner Family Foundation http://www.kellnerfoundation.cz

Open Gate je první ryze české gymnázium certifikované od roku 2009 k výuce podle standardů International Baccalaureate Diploma Programme, který je celosvětově uznáván univerzitami, včetně těch nejprestižnějších, a na některých nahrazuje přijímací zkoušky. Posláním školy je nabídnout studijně nadaným mladým lidem možnost naplnit svůj potenciál, bez ohledu na jejich rodinné či finanční zázemí. Finanční podporu studentům, kteří do Open Gate přichází z dětských domovů, pěstounských či neúplných rodin nebo i úplných rodin s nízkými příjmy, poskytuje Nadace The Kellner Family Foundation.

Základní škola Open Gate vyučuje podle vzdělávacího  programu s názvem Otevíráme brány, který podporuje všestranný rozvoj žáků. Program je v souladu s Rámcovým vzdělávacím programem MŠMT ČR, ale i s mezinárodně uznávaným programem IB The Primary Years Programme.“

Nadace The Kellner Family Foundation, rodinná nadace Renáty a Petra Kellnerových, byla založena v roce 2009 s cílem podporovat především dlouhodobé vzdělávací projekty určené žákům základních škol a jejich učitelům, středoškolákům a vysokoškolákům i absolventům postgraduálního vzdělávání. Vyhledává a podporuje studijně nadané děti a mladé lidi vyrůstající v podmínkách, které jim ztěžují nebo neumožňují přístup ke kvalitnímu vzdělání.

Nadace poskytuje granty také českým vědcům a vědeckým týmům. Svou pomoc věnuje rovněž na obnovu filantropických tradic nebo kulturního dědictví v České republice.

Jitka Tkadlecová