Tentokrát opět čtvrteční pozdrav ze ZŠ

Milí rodiče,

stejně jako v minulém týdnu i tentokrát posíláme pozdrav ze základní školy Open Gate již ve čtvrtek. Zítra nás totiž čekají oslavy Dne vítězství, i když stále ještě v nezvykle omezené podobě.

I hope you are all well and had a good week. As I am sure you have heard, the Ministry of Education has issued guidelines for the reopening of schools following the quarantine situation. I understand of course that students returning will in some cases depend on individual family situations but I know that all the staff in the primary school are looking forward to hearing the sound of laughter and fun back in the school.

I went to the school recently to collect a couple of things and it was very strange to see it so empty and quiet. I know it will be strange for students returning with the measures that we will all need to follow, such as wearing facemasks and social distancing, but I believe everyone is ready for a return to normality.

It will be especially good for the teachers involved with class 5 to have some time together before they say goodbye to the primary school. I taught this year’s class 5 when they were in class one and three and it has been great to be a part of their journey through this part of their life so I am looking forward to seeing them again for a few weeks before the end of school.

It has been a testing time and once again, on behalf of everyone at Open Gate, I must commend our fine students in the primary school for how well they have managed during this time. We would also like to thank all the parents for their continued support.

Ve všech třídách již proběhly individuální konzultace rodičů, dětí a učitelů. Ve středu se konala čtvrtletní pedagogická rada, na které se všichni učitelé shodli, že děti zvládají on-line výuku skvěle, každého vyučovacího bloku se účastní téměř všechny děti, velká většina z nich se aktivně zapojuje a spolupracuje s učiteli i asistenty. Díky tomu se nám daří naplňovat vzdělávací obsah daný naším školním vzdělávacím programem.

June is also the time for students to prepare and present their end of year presentations. On behalf of the English department, if any student needs some help with the English part of their presentation, please message or email your teacher. We are always happy to help.

Zároveň se všichni těšíme na pondělí 25. května, kdy se budeme moci opět osobně sejít přímo v Babicích. V pondělí Vám zašleme komplexní dokument popisující podmínky výuky a provozu školy v období od 25. května do 30. června 2020, který vychází z dokumentu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Ochrana zdraví a provoz základních škol v období do konce školního roku 2019/2020.

I hope you all enjoy the long weekend wherever you are or whatever you are doing. Keep well and healthy and we hope to see you all soon.

Přejeme krásný víkend, užívejme slunečných dní a v neděli si vzpomeňme na naše maminky, které oslaví svůj svátek.

Tým ZŠ Open Gate