Šrůta Petr

učitel češtiny a společenských věd

E-mail: sruta@opengate.cz
Telefon: +420 607 300 305

Petr je držitelem Certifikátu zadavatele a hodnotitele zkoušek české státní maturity. Vedle učení jsou jeho hlavní aktivitou knihy. Od roku 1990 se podílí na vydávání publikací Společnosti Josefa Škvoreckého, především jako editor některých titulů Škvoreckého spisů, působil také jako porotce Ceny Josefa Škvoreckého. Petr je také knižním autorem: v roce 2010 mu vyšla antologie japonské poezie Jeden rok v haiku a o čtyři roky později učebnice pro maturanty – Nová maturita z literatury snadno a úspěšně. V současné době se zabývá přebásněním Apollinairových básní.

Vzdělání

1983-1989 | Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, doplnit katedru, Učitelství pro 2.a 3. stupeň, obor Český jazyk – Základy společenských věd

Praxe

Po vysoké škole začal Petr učit na Gymnáziu Nad Alejí v Praze 6, kde v roce 1993 stál u zrodu prvního IB programu v ČR. Po jeho ukončení učil více než 10 let na Soukromém gymnasiu Josefa Škvoreckého, kde také několik let vykonával funkci zástupce ředitele. Tři roky před nástupem na gymnázium Open Gate vyučoval na Gymnáziu Altis.

Koníčky

Vedle literatury jsou Petrovým hlavním zájmem modely aut. Tomuto koníčku se věnuje s přestávkami již takřka čtyřicet let. Během té doby se jeho sbírka modelů Matchbox rozrostla na 2 500 kusů a tvoří takřka ucelenou řadu od roku 1953 do současnosti. Petr také rád cestuje – stále jej nejvíce oslovuje Francie, ve které v dětství několik let žil. Ze sportů má rád lakros, jehož propagaci by se rád více věnoval.